Minare yasağı kararında AİHM'den olumlu adım

AİHM, minare yasağına karşı verilen dava dilekçesini kabul etti

Minare yasağı kararında AİHM'den olumlu adım

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İsviçre’de kararlaştırılan minare yasağına karşı açılan davayı prosedüre uygun bularak değerlendireceğini açıkladı. İsviçre hükümeti 15 Eylül’e kadar konuyla ilgili savunmasını sunacak. Cenevre Müslüman Cemaati Vakfı, Neuchatel Müslümanları Kültür Derneği, İsviçre Müslümanlar Birliği ve Cenevre Müslümanlar Birliği, İsviçre’de minare inşaası yasağına karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu.

AİHM tarafından yapılan açıklamada tarafların davayla ilgili değerlendirmelerini almak için davet edildikleri bildirildi. Şikayetçi vakıf ve dernekler, başvuru dilekçelerinde minare yasağının Avrupa İnsan Hakları Kararlarına uygunluğunun kontrol edilmesini talep ettiler. İsviçreli Müslümanlar, minare yasağının İsviçre halkında, gerçekte İslam’la alakası olmayan bir korku meydana getirdiğini belirttiler.

Davacı dernek ve vakıf temsilcileri yaptıkları açıklamada, AİHM’nin kararını hukuk yolunu işletmek açısından çok önemli bir aşama olarak gördüklerini, Müslüman toplulukların İsviçre’de minare yapılmasını yasaklayan 29 Kasım 2009’daki referandumla ayrımcılığa uğradığının ortaya çıkacağını ifade ettiler.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 18:16
banner53
YORUM EKLE

banner39