banner15

Minareden bu defa da polis anonsu

Ocak ayında minareden gelen Zeki Müren şarkısıyla şaşkına dönen Rizeliler şimdi de polis anonsu dinledi.

Minareden bu defa da polis anonsu


Geçen 11 Ocak’ta merkezi ezan sisteminin bağlı olduğu 170 camide yatsı ezanı sırasında Zeki Müren’in sesinden Türk Sanat Müziği şarkısı yayımlanınca şaşkına dönen Rizeliler, önceki gece de cami hoparlörlerinden polis anonslarını dinledi. Kentte ‘Merkez, durum normal’ anonsları yankılandı.

Rize’de önceki gece saat 21.00 sıralarında yatsı ezanı okunuyordu. Ancak merkezi ezan sisteminin bağlı olduğu Dağsu ve Şeyh camileri ile diğer bazı cami hoparlörlerinden, ezanın yanı sıra polislerin belli saatlerde yaptıkları çevrim anonsları da ezan sesine karıştı. Durum raporu veren polis ekiplerinin, ‘48 62 merkez, durum normal’, ‘48 68 merkez, durum normal’ şeklindeki anonsları kent sokaklarında yankılandı. Birçok kişi imamları telefonla arayarak durumu haber verdi.

İl Müftüsü İlyas Serenli ise anonsları duymadığını belirterek, “İlgili caminin hoparlörlerinden ya da amfisinden kaynaklanan bir arıza olabilir” dedi. Rize Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş da polis telsiz konuşma frekanslarının bir başka sisteme sarkmasının mümkün olamayacağını belirterek konuyu araştıracaklarını söyledi.

Rize’de 11 Ocak’ta da merkezi ezan sisteminin bağlı olduğu 170 camide yatsı ezanı sırasında Zeki Müren’in sesinden üç dakika Türk Sanat Müziği şarkısı yayımlanmıştı. Olayın ardında artan tepkiler üzerine Diyanet merkezi ezan sisteminin gözden geçirileceğini ve kaldırılacağını açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2010, 13:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35