banner39

Mindanao'da ölüm mangaları dehşet saçıyor

Filipinler'in derin devleti Mindanao'da yargısız infazlarla Müslümanlara gözdağı veriyor.

Arşiv 07.04.2009, 13:42 07.04.2009, 18:25
Mindanao'da ölüm mangaları dehşet saçıyor


Uluslararası insan hakları grubu, Filipinlerin güneyinde Müslümanların çoğunlukta bulunduğu Mindanao adasında kontrol dışı güçlerin faali meçhul cinayetlerinin arttığını dikkat çekerek devlet başkanı Gloria Macapagal Arroyo'dan sorumlu olan güvenlik yetkililerini cezalandırması çağrısında bulundu.

Merkezi New York'ta olan İnsan Hakları İzleme örgütü (HRW) bu yılın ilk 3 ayında "ölüm mangaları" denilen cinayet şebekelerinin yaklaşık 33 faali meçhul cinayet işlediğinin rapor edildiğini belirtti.

HRW direktörü Kenneth Roth, HRW'nin bölgede faali meçhul cinayetleri araştırması ve hükümetin bu cinayetler karşısında sessiz kalmasını eleştirdikten sonra gazetecilere, "Bu acı ve tehlikeli bir problemdir ve daha da kötüleşiyor." uyarısında bulundu.

Davao Ölüm Mangası denilen çete ilk ortaya çıktığında 1998'de iki cinayet işlendi. Ölümler 2003'te 98'e, geçen sene ise 124'e çıktı.

Bu sene 33 ölümden çoğu Davao şehrinde meydana geldi. Benzer cinayetlerin Filipinlerin güneyinde başka bölgelerden de bildirildiği belirtildi.

Roth, "Davao şehrinde son yıllarda işlenen kasıtlı yüzlerce cinayet gelişi güzel değil. Ölüm mangasının planlaması sonucu gerçekleşiyor. Bu mangalara polis ve yerel yetkililer de dahil." dedi.

İnsan hakları grubunun araştırdığı olayların bir çoğunda, öldürülenlerin önce yerel yetkililer tarafından yaptıklarından vazgeçmeleri konusunda uyarıldıkları, sonra siyah ceket ve şapkalı motosikletli saldırganlar tarafından bıçaklandıkları veya vuruldukları belirtildi.

Roth, "Bu ölüm mangalarının açıkça hükümet güçleri ile birlikte hareket ettikleri sonucuna vardık." dedi.

Filipinler bağımsız insan hakları komisyonu Roth'un fikrini paylaştını belirterek faali meçhul cinayetlerin durdurulması için hükümetin daha fazla çalışması gerektiğini bildirdi.

Filipinler insan hakları komisyonu başkanı Leyla de Lima, "Cinayetleri durdurmak için samimi çalışma yok. Cinayetleri işleyenler kanıtlara rağmen dokunulmazlık içinde hareket ediyorlar. Çok tehlikeli bir gelişme. Bu faili meçhul cinayetleri durdurmak zorundayız." dedi.

 

Uluslararası insan hakları örgütü, son 10 yıl içinde yaklaşık 800 kişinin ölüm mangaları tarafından öldürüldüğüne dikkat çekerek cinayetlere Davao şehri belediye başkanının dolaylı destek sağladığını ileri sürdü.

HRW, Davao belediye başkanı Rodrigo Duterte'nin cinayetleri soruşturmaktan kaçındığına dikkat çekerek, "Belediye başkanı Rodrigo Duterte'nin söz ve eylemleri şüphelilerin planlı cinayetlerini desteklediğini gösteriyor." dedi.

HRW, kendilerine adlarının açıklanmaması koşuluyla konuşan ölüm mangaları üyelerinin yargısız cinayetlerde emekli veya aktif polislerin yönetici rol aldıklarını, kimin öldürüleceğini söylediklerini ve katillere silah, motorsiklet ve para temin ettiklerini söylediler.

Kaynak: Reuters / Ajanslar 

banner53
Yorumlar (1)
semi 12 yıl önce
iraktaki, turkiyedeki, tum dunyadaki "black water" bildiniz dimi!
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?