banner15

Minik Öğrenciler 14 Eylül'de Okula Başlıyor

Ana sınıfı ve ilköğretim birinci sınıf öğrencileri okula 14 Eylül 2009 Pazartesi günü başlayacak.

Minik Öğrenciler 14 Eylül'de Okula Başlıyor

2009-2010 eğitim öğretim yılının açılış tarihi '24 Eylül Perşembe' olarak belirlenirken, ana okulları ile birinci sınıf öğrencileri 'uyum için' okula bir hafta önce gidecek.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, illere 'okul öncesi ve ilköğretim birinci sınıf öğrencilerinin eğitim öğretime hazırlanması' konulu bir genelge gönderdi. Çubukçu genelgede 'daha sonraki eğitim öğretim yıllarında da okullar açılmadan bir hafta önce uyum programının düzenlenmesi' talimatı verdi.

'Çocukların okula adaptasyonlarının sağlanması, okul kaygısının giderilmesi ve öğretmenine güven duyup günlük akışa uyum sağlaması' amacıyla gerçekleştirilecek uyum programıyla öğrencilerin 'okula iyi bir başlangıç yapması' hedefleniyor.

Veliler sınıfa her zaman alınmayacak

Miniklerin bir haftalık eğitiminde, öğretmen ve arkadaşlarıyla tanışma, okuldan eve güvenle gelip gitme, oyun oynama, okul ve sınıf kuralları ile okulun gezilmesi gibi etkinlikler düzenlenecek. Sınıflar ve öğrenciler arasında sportif ve kültürel etkinlikler düzenlenecek. Öğrencilerle beraber okula gelip gitmeleri alışkanlık haline gelmemesi için veliler sınıf ortamına 'zaman zaman' alınacak. Rehberlik ve psikolojik danışma servisince velilere yönelik 'okul, öğrenci ve veli ilişkisi, öğrencilerde oluşabilecek kaygılar, korkular ve alınacak önlemler gibi konularda' bilgilendirme çalışmalarına yer verilecek. Normal öğretim yapan okullarda birinci sınıflar kendi sınıflarında, ikili öğretim yapan okullarda ise birinci sınıflar başka bir sınıfta uygulama yaparken kendi sınıflarını dönüşümlü olarak kullanacak. Program saat 9:00-12:00 arası 3 ders saati olarak uygulanacak.

Okul hayatına başlangıç, bir dönüm noktası

'Okul hayatının başlangıcının çocuğun yaşamının dönüm noktalarından biri' olduğu belirtilen genelgede, "Okula başlama çocuk için yeni ve karmaşık bir sosyal çevreye girmek, birey olarak toplumda yer almak, dış dünyaya açılmaktır. Okula başlarken, zihinsel olarak hazır olmanın yanında sosyal ve duygusal yönden de hazır olmak önemlidir" denildi. 'Çocukların büyük bir kısmının okula uyum sağlarken bir kısmının uyum sağlamada zorlandığı' ifade edilen genelgede, ev ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan farklı bir ortama geçişin çocuk ve aile için belli bir uyum süreci gerektirdiği kaydedildi.

 

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 03:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35