banner39

Mısır ekonomide Türkiye'yi örnek alıyor

Mısır'ın sunduğu sıfır vergi ve gümrük anlaşmalarının yatırımcılara ciddi avantajlar sağladığı belirtildi.

Arşiv 10.04.2010, 02:54 10.04.2010, 02:54
Mısır ekonomide Türkiye'yi örnek alıyor


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, gelişmiş ülkelerin ticaretlerinin yüzde 50’sini kendi komşu ülkeleriyle gerçekleştirdiğine işaret ederek, “Mısır’la olan ticaretin geliştirilmesi için aradaki bütün engeller kalkmalı. Ticaret olmadan zenginlik olmaz” dedi.

Hür Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (HÜRSİAD) ev sahipliğinde düzenlenen “2010 Türkiye-Mısır İş Forumu” Ankara Ticaret Odası’nda yapıldı. İş forumu için Mısır’dan 150 işadamı Türkiye’ye geldi.

TİCARETİN SADECE YÜZDE14’Ü MÜSLÜMANLARIN ELİNDE

Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin son 30 yıldır ticari ve ekonomik anlamda yaşadığı değişimden bahsederek, “Aynı yolda Mısır’ı görüyorum. Mısır da bunu başaracak” dedi.

Gelişmiş ülkelerin ticaretlerinin yüzde 50’sini kendi komşu ülkeleriyle gerçekleştirdiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Bu ne sağlıyor onlara? Zenginlik. Ticaret olmadan zenginlik olmaz. Bütün enerji kaynakları bizim elimizde” dedi.

Yapılan ticaretin sadece yüzde 14’ünün Müslüman ülkeler arasında gerçekleştiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “O zaman da zenginlik olmuyor” diye konuştu. Zenginleşmek için ülkelerin etrafında güvenli çember oluşturulması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, komşu ülkeler arasındaki bütün ticari engellerin kaldırılması gerektiğini altını çizdi. Mısır ve Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması olduğunu fakat iki ülkenin vize problemi yaşadığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, engellerin kaldırılmasını istedi.

MISIR AFRİKA’NIN GİRİŞ KAPISI-

HÜRSİAD Başkanı Rahmi Bıyık ise yaptığı açılış konuşmasında, Mısır’ın sunduğu sıfır vergi ve gümrük anlaşmalarının yatırımcılara ciddi avantajlar sağladığını ifade ederek, "İş adamlarımız yatırımlarını yönlendirebilirler. Mısır Afrika’nın giriş kapısı olması ve Süveyş Kanalına yakınlığı, liman avantajları ve gelişen ekonomisiyle ciddi yatırım potansiyel olan bir ülke” dedi. Mısır’da toplam 272 Türk firmasının faaliyet gösterdiğini belirten Bıyık, ülkenin bu Türk firmalarından gerçekleştirdiği toplam ithalatın ise 1 milyar dolar olduğunu kaydetti, Mısır’ın cazip ekonomik avantajları ile otomotiv, altyapı, inşaat, sağlık, bilişim, tekstil, gıda malzemeleri gibi bir çok sektörde iş yapılabileceğini vurguladı.

250 FİRMA MISIRDA İŞ YAPIYOR

Öte yandan MARİFED (Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu) Başkanı Ahmet Çİğer’de önceki gün kendilerini ziyaret eden Mısır’lı işadamlarını kabulde yaptığı konuşmada, 250'yi aşkın Türk firmasının Mısır'da iş yaptığını, 50 bin kişiye istihdam sağladığını bildirdi. Türk iş adamlarının Mısır'daki yatırımlarının 2009 yılında 1 milyar 500 milyon doları geçtiğini vurgulayan Ciğer, Mısır'ın tüm dünya ile entegre bir ülke olduğunu ve Avrupa Birliği (AB) ile 20 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olduğunu kaydetti.

MISIR'DA ÜRETİM MALİYETLERİ ÇOK DÜŞÜK

TÜMİAD Başkanı Zeki Ekinci de Mısır'ın ticari anlamda son dönemde büyük mesafeler kat eden bir ülke olduğunu ifade ederek, Mısır'ın entegre ticaret anlaşmaları dolayısıyla Türkiye'nin de ilgisini çektiğini dile getirdi. Ekinci, Türk iş adamlarının Mısır'daki 1,5 milyar dolarlık yatırımlarının, Mısır'daki diğer ülke yatırımlarına göre küçük boyutlarda olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin yatırım büyüklüğü açısından Yunanistan'dan sonra geldiğini anlattı. 

Mısır ekonomisinin, 2009 yılında yüzde 4 ile 6 arasında bir büyüme kaydettiğini ifade eden Ekinci, Mısır'la birlikte üçüncü ülkelerde de iş birliği çalışmalarının bulunduğunu söyledi.

PEK ÇOK ALANDA MISIR’DA YATIRIM YAPMAK  AVANTAJLI

Ekinci, Mısır'ın pek çok alanda Türkiye'ye göre avantajlı olduğunu bildirerek, ''Mısır'da üretim maliyetleri çok düşük. İşçi ücretleri 100-150 dolar, elektrik 4,3 cent, doğalgaz 4,2 cent, suyun metreküpü ise 2 cent. Ayrıca Mısır'ın Avrupa, Amerika ve Arap ülkeleriyle tercihli ticaret anlaşmaları var ve yabancı yatırımcıya da pek çok kolaylık sağlıyorlar'' diye konuştu.

Mısır'da, tarım ürünleri, petrol, kimyasal maddeler, tekstil, makine ekipmanları, otomotiv ve yan sanayi, tıbbi cihazlar ve demirçelik sektörlerinin yatırım yapılabilir öncelikli sektörler olduğunu anlatan Ekinci, Türkiye'de 88 mısırlı firmanın temsilcilik olarak faaliyet gösterdiğini, bu firmalardan Türkiye'ye yatırım beklediklerini kaydetti. 2009 yılının Mart ayında Türkiye ile Mısır arasındaki gerçekleşen ticaret hacminin 238 milyon dolar olduğu anımsatan Ekinci, bu yılın mart ayında ise bu rakamın 250 milyon dolara ulaştığını belirtti.

Ekinci, 2010 yılı ilk üç aylık rakamlarının ise 643 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

kinci, ikili iş görüşmelerine Türkiye'den de 600 iş adamının da katıldığını sözlerine ekledi.

ÇİFTE VERGİLENDİRME KALDIRILMALI

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Müşaviri Mongy Aly Badr da, 2009 yılında Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacminin 3.5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini anımsattı. 

Badr, Türkiye ile Mısır arasında çifte vergilendirme anlaşması bulunduğunu belirterek, bu anlaşma dolayısıyla Türkiye'de vergi ödeyen iş adamlarının, Mısır'da, Mısır'da ödeyen iş adamlarının ise Türkiye'de vergi ödemediğini kaydetti. Mısır'da yatırım yapmayı planlayan Türk yatırımcılara her türlü kolaylığın sağlanacağını işaret eden Badr, ''Şu an Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hedefimize ulaşmış değiliz. Yakında İstanbul, İskenderiye, Beyrut ve İzmir'i kapsayan yat turuna başlayacağız. Bu ay sonunda da Türk Hava yolları'nın (THY) İskenderiye'ye direkt uçuşları başlayacak. Haziran ayında Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı ve Mısırlı iş adamlarıyla birlikte Türkiye'ye bir iş gezisi düzenleyeceğiz. Biz de enerji ve işçilik maliyetleri yüksek Türk yatırımcılarını Mısır'a bekliyoruz'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?