Mısır, Gazze ablukasını denizden de artırdı

Mısır, Gazze sınırına ördüğü duvarın ardından şimdi de denizden kenti ablukaya alıyor.

Mısır, Gazze ablukasını denizden de artırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Mısır ile Gazze Şeridi arasında çelik duvar örme kararını tüm tepkilere rağmen sürdüren Kahire yönetimi, Gazze’ye yönelik ablukasını denizden de artırdı. Yeni alınan önlemlerle Gazze Şeridi’ne deniz yoluyla da herhangi bir şey girmesinin önüne geçilecek.
 
Kahire’de açıklamada bulunan El Fetih lideri Mahmud Abbas ise Mısır’ın hazırladığı uzlaşma kağıdına imza atmadan önce Hamas’ın siyasi büro başkanı Halid Meşal ile görüşmeyeceğini açıkladı.
 
Buna karşılık Hamas Hareketi’nden Abbas’ın açıklamasına cevap gecikmedi. Hamas yönetimi, Abbas ile görüşmeye “çok meraklı olmadıklarını” bildirdi.
 
Bu sırada Mısır güvenlik güçleri denizden Gazze’ye yapılan kaçakçılığın da önüne geçmek için kolları sıvadı. Mısır sahil güvenliği Gazze Şeridi’ne her türlü malzeme kaçırılmasını engellemek için denizden önlemler aldı.
 
Mısır yönetimi tarafından yapılan açıklamada “Gazze ile hem kara hem de deniz sınırlarımızın selameti için her türlü önlem alınmıştır” denildi.
 
El Fetih lideri Mahmud Abbas ise Gazze Şeridi’ne çelik duvar örülmesi dâhil Mısır’ın bölgeye yönelik ablukasını sıklaştırma faaliyetlerini destekliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2010, 09:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35