banner39

Mısır, Gazze Sınır Kapısı İnşasına Başladı

Mısır, İsrail ile Gazze şeridine ticari malların giriş çıkışı için yeni bir sınır kapısı inşasına başladı. Öte yandan Filistinliler Mısır'a geçişler için Refah sınır kapısının açılmasını istiyor...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mısır, Gazze Sınır Kapısı İnşasına Başladı

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

Mısır İsraille olan ticari alışverişini daha kolay yapabilmek için; Gazze, İsrail ve Mısır kesişim noktasında sınır kapısı inşasına başladı. Adının belirtilmesini istemeyen Mısırlı bir güvenlik görevlisinin verdiği bilgiye göre; çarşamba günü (dün) başlanan inşaatın 90 gün içerisinde bitirilmesi amaçlanıyor. Sınır kapısının, İsrail’in Kerem Shalom geçiş noktasının karşı tarafında yapıldığını belirten görevli, inşaat alanının şuan kullanılmamakta olduğunu söyledi.

Amaç:

İsrail'le ticari birlikteliliği hatsafada olan Mısır’ın geçiş noktası yapmasındaki öncelikli hedefi, ticari malların araçlarla Gazze ve İsrail’e giriş-çıkışını yapmak. İleride ise, insanların giriş-çıkışları içinde kullanılabilecek fakat şuan da bu düşünülmüyor ve insanların geçişleri için herhangi bir takvim konulmuş değil.

Şuan da ticari giriş-çıkış yapan araçlar 100km uzaklıktaki Al-Awga sınır kapısını kullanıyorlar.

Filistinliler Refah Sınır Kapısının Açılmasını İstiyor

Filistinliler, Mısırdan Gazze’ye geçerken Refah sınır kapısını kullanmak istiyor fakat İsrail geçen ay Gazze’den çekilirken bu kapıyı kapamıştı ve bu kapının aylarca kapalı kalabileceğini belirtmişti. Kapının, Filistinli güvenlik güçlerinin noktayı kontrol edebileceklerine inanıncaya kadar ve Mısır’dan güvenlik için taahhüt alıncaya kadar açmayacaklarını da söylemişlerdi.

İsrail’in Gazze topraklarından çekilmesiyle 38 yıl aradan sonra açılan Refah sınır kapısı sadece iki gün açık kalabilmişti. Şuan da, İsrail güvenlik güçleri geçişler için Kerem Shalom sınır kapısını Filistinlilere açmış durumda. Fakat Filistinliler özgürce Gazze şeridine girip çıkabilmek için refah sınır kapısının açılmasını istiyorlar çünkü Kerem Shalom geçiş noktasında İsrail askerleri tarafından kötü muameleye maruz kalıyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?