banner15

Mısır Hükümeti İslamcıları Hapiste Tutmakta Kararlı

Savunma komisyonu ayrıca Mısır hükümetiyle yaptıkları görüşmelerde Zümer’in serbest bırakılması noktasında anlaştıklarını, ancak hükümetin çifte standart içeren yaklaşımını ısrarla devam ettirmesini anlayamadıklarının altını çiziyor.

Mısır Hükümeti İslamcıları Hapiste Tutmakta Kararlı

İSLAM ÖZKAN

 

Mısır hükümeti, mahkeme kararıyla mahkum edilmiş ancak hapis süreleri dolan ve cezasını tamamlayan İslamcı mahkumları kanun dışı bir şekilde tutmayı sürdürüyor. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri de Mısır İslami Cihad liderlerinden Tarık ve Abud ez Zümer davası..2001 yılında cezası dolan Zümer kardeşler hala hapiste. Bu iki mahkumu mahkemede müdafaa eden savunma heyeti, Mısır hükümetinin son günlerde bir çok cemaat üyesini serbest bırakmasına rağmen Abud ve Tarık ez Zümer’i serbest bırakmamasını çifte standard olarak gördüklerini belirtiyor.

 

Silahlı mücadeleden vazgeçtiklerini bir deklarasyonla açıklayan Abud ez Zümer’in bu konudaki samimiyetinin artık açık olduğunu belirten savunma komisyonu, İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunarak Mısır hükümetinin artık bu çifte standarttan vazgeçmesi gerektiğini ifade ediyor. Savunma komisyonu ayrıca Mısır hükümetiyle yaptıkları görüşmelerde Zümer’in serbest bırakılması noktasında anlaştıklarını, ancak hükümetin çifte standart içeren yaklaşımını ısrarla devam ettirmesini anlayamadıklarının altını çiziyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48