banner39

Mısır İhvanı'ndan Baradey'e şartlı destek

Mısır Müslüman Kardeşler Hareketi, Baradey'in siyasi reform çağrılarına destek verdi, adaylığına destek için ise beklenecek

Arşiv 15.04.2010, 16:34 15.04.2010, 18:11
Mısır İhvanı'ndan Baradey'e şartlı destekDünya Bülteni/Haber Merkezi

Mısır Cumhurbaşkanlığı için aday olması beklenen Uluslararası Atom Enerjisi eski Başkanı Muhammed El Baradey, ülkedeki bütün siyasi oluşumlarla görüşüyor.

Baradey bu kapsamda İhvan Hareketi'nin önde gelen isimleriyle de görüştü, olağanüstü halin kaldırılması, daha fazla özgürlük ve demokratik seçim ortamı gibi bir çok ortak konuda, ülkedeki reform hareketleri ve Müslüman Kardeşler Baradey'e destek verdi.

Müslüman Kardeşler Mürşidi Muhammed Bedii, göreve geldikten sonra ilk kez Mısır medyasında katıldığı bir canlı yayında, hareketin her hangi bir şahsın cumhurbaşkanlığına aday olmasına karşı olmadığını dile getirdi. Bedii, 'Mısır'ın yönetimini ele almak gibi bir hedefimiz yok. Muhammed El Baradey ile bütün istekleri konusunda anlaşabiliriz' şeklinde konuştu.

Reformlar ve yeni bir seçim sistemi getirmesi durumunda Hüsnü Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek'in de aday olmasında bir sakınca görmediklerini söyledi. Cemaatinin adaylar arasında en uygun olanı tercih edeceğine dikkat çeken Bedii, Mısır'ı kurtarmak için bütün vatansever hareketler ile görüştüklerini de söyledi.

Mısır meclisine bağımsız aday olarak giren milletvekilleriyle Mübarek yönetiminin en ciddi muhalifi olan İhvan'ın lideri, ülkede olağanüstü halin kaldırılması için birlik olmak gerektiğini de ifade etti.

"AÇIK ÇEK İMZALAMAYACAĞIZ"

Reuters'a konuşan İhvan'ın Meclis grubu başkanı Muhammed Said Katatni ise, Müslüman Kardeşlerin de liderlik yarışında yer alacağını, ancak siyasi gündemlerine bağlı olarak bağımsız bir adayı da destekleyebileceklerini söyledi.

"Müslüman Kardeşler gücünü ve yetkisini halkın desteğinden alıyor" diyen Katani, bü desteğin reform isteyen Baradey için kullanılabileceğini ifade etti.

Katani Mart ayında Baradey'i ziyaret etmiş, bu görüşme İhvan'ın Uluslararası Atom Enerjisi eski başkanının adaylığına destek vereceği şeklinde yorumlanmıştı.

Öte yandan, Katani Baradey'e verilecek desteğin, açıklanacak siyasi ajandaya bağlı olacağını, "açık çek imzalamayacaklarını" söyledi.

Katani, Baradey'in özgür ve demokratik seçimler, anayasa reformu ve olağanüstü hal yasalarının kaldırılması gibi taleplerini desteklediklerini ifade etti.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?