banner39

Mısır İlk Defa Resmi Olarak ABD'yi Kınadı

Mısır hükümeti 31 Ekim 1999 tarihinde Massachusetts açıklarında düşen Mısır uçağıyla ilgili soruşturma nedeniyle ilk kez resmi yollardan ABD yönetimini kınayan bir açıklama yaptı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mısır İlk Defa Resmi Olarak ABD'yi Kınadı

İslam Dünyası/Haber Merkezi

 

Mısır’da yaklaşan seçimlerin favori adaylarından Yarın Partisi lideri Eymen Nur’un parlamentoda verdiği soru önergesi Mısır hükümeti ile ABD arasında 1999 yılında yaşanan uçak kazasıyla ilgili krizi ortaya çıkardı. Mısır hükümeti, 217 yolcu ve mürettebatıyla 1999 yılının 31 Ekim tarihinde Atlas okyanusunda düşen Mısır uçağıyla ilgili soruşturmalarda takındığı tavırdan dolayı ABD yönetimini resmen kınadı.

 

Eymen Nur’un soru önergesini yanıtlayan Mısır Havacılık Bakanı Albay Ahmet Şefik

EgyptAir Flight 990 uçağıyla ilgili olarak ABD’nin soruşturmanın sağlıklı yürümesini engellediğini belirtti. Soruşturmanın tamamlanamamasından ABD’yi sorumlu tutan Mısırlı Bakan, uçak düşmeden önce intihar edeceğine dair ses kayıtlarının bulunduğunu iddia ettiği pilot yardımcısı Cemil el Battuti'nin de suçsuz olduğunu duyurdu. Mısır bütün bunlara ek olarak parlamento için hazırlanan resmi raporunda Amerikan sorgu makamlarını,   ABD'nin olayla ilgili sorumluluğunu örtbas etmek için olayla ilgili gerçekleri gizlemeye çalışmakla suçladı.

 

Bakanlık konuyla ilgili açıkladığı raporunda, ABD güvenlik birimlerinin, uçağın rotasıyla ilgili radar bilgilerinin Mısır soruşturma komisyonuna verilmesini, bunların ulusal güvenlikle ilgili gizli bilgiler olduğu gerekçesiyle engellediğini belirtti.  

 

Olayın üzerinden tam üç yıl geçtikten sonra hazırlanan raporda ayrıca ABD'nin soruşturma aşamasında takındığı iki tutuma yönelik eleştiriler de yer alıyor.

1. Amerikan tarafının teknik soruşturmayı tamamlamaması 2. Amerikan Ulusal Teknik Soruşturma Komisyonu'nun, uçağın düşüşü sırasında pilot kabininde tam olarak ne olduğunun tespiti ve ses kayıtlarının incelenmesiyle ilgili olarak fabrika analizinin selameti gerekçesiyle soruşturmalarını tamamlamamaları.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?