banner39

Mısır İsrail'in Sudan'a saldıracağını biliyormuş

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Geyt, İsrail'in Ocak ayında Doğu Sudan'daki bir hedefe karşı saldırısını bildiklerini açıkladı.

Arşiv 03.04.2009, 11:44 03.04.2009, 12:13
Mısır İsrail'in Sudan'a saldıracağını biliyormuş

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebu'l Geyt, ülkesinin, İsrail'in Sudan'ın doğusundaki bir konvoya yönelik saldırı yapacağı konusunda önceden bilgi sahibi olduklarını ama Sudan'daki kardeşlerini rahatsız etmemek için suskun kalmayı tercih ettiklerini söyledi.

Ebu'l Geyt, Mısır'dan yayın yapan özel el-Mihver Kanalıyla yaptığı röportajda "Sudan'a karşı yapılan bu saldırı kınanmalı ve buna karşı tepkimiz de mümkün mertebe güçlü olmalıdır" ifadelerini kullandı.

Mısırlı Bakan, İsrail'in nasıl bir saldırı düzenleyeceği konusunda bilgilerinin olmadığını belirterek, "Bizdeki bilgiler Sudan'da bu konvoya yönelik saldırının gerçekleşeceğini teyit ediyor, Mısır hadisenin en başından beri konuyla ilgili bilgiye sahipti." dedi.

Ebu Geyt, konvoydaki silahlar hakkında yayınlananlar eğer doğruysa, nereye gittiğinin de sorgulanmasını isteyerek, "Mısır'a bu silahlar ve patlayıcıların sokulması için izin alındı mı?" diye sordu ve Mısır'ın egemenliğine saygı gösterilmesini de istedi.

Sudan geçen hafta, geçtiğimiz Ocak ayında, ülkenin doğusunda, bir konvoyun vurulduğunu belirtmiş, ancak kimler olduğu, hedeflerinin ne olduğu ve nereye gittikleri konusunda bilgi vermemişti.

Sudan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ali es-Sıddik, geçtiğimiz Cuma günü France Press'e yaptığı açıklamada "Başta ABD'den şüphelendik ancak sonradan ABD'den bu olayla ilgilerinin olmadığı konusunda güvence aldık. Halen İsrail'in de aralarında bulunduğu başka ihtimalleri inceliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Saldırının İsrail tarafından gerçekleştiğine ilişkin ellerinde şu ana kadar herhangi bir kanıt bulunmadığını belirten Sıddik, ayrıca saldırıya uğrayan kafilenin silah taşıdığına ilişkin bir kanıt olmadığını da kaydetti.

İsrail'in yönlendirmesiyle haber yapan birçok gazete ise İsrail'in Mısır üzerinden Gazze'ye giden silah kaçakçılığı yapan bir kafileyi vurduğu yönünde yayın yapmıştı.

İSRAİL SUDAN SALDIRISINI ÜÇ AŞAMADA GEÇEKLEŞTİRDİ

İsrail'de yayınlanan gazeteler ise İsrail uçaklarının Sudan'ın doğu bölgesinde bulunan İran'a ait silahlarla dolu olduğunu ve Gazze'deki Hamas hareketine gitmekte olduğunu iddia ettiği bir konteynıra gerçekleştirdiği saldırının ayrıntılarını aktarmaya başladı.

Gazeteler, saldırının üç aşamada gerçekleştiğini ve içinde uzun menzilli füzelerin bulunduğu konteynırların vurulmasının hedeflendiğini bildirdi.

Haaretz gazetesine göre ise 'Sudan'dan geçmekte olan kafileye yapılan hava saldırısı, Hamas hareketinin eline geçtiğinde Telaviv'i bile vurabilecek uzun menzilli füzeleri hedef aldı."

Gazete devamla saldırıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "İsrail'in düzenlediği bu saldırı, aslında İran'ın bölgeye ne kadar nüfuz ettiğini ortaya koyuyor. Nitekim Devrim Muhafızları, Gazze'ye silah sokabilmek için, Bender Abbas limanından başlayıp Yemen, Sudan ve Mısır'ı geçerek Sina'da biten ve sonra Gazze'ye ulaşan entegre bir sistem yönetiyorlar."

Saldırının ayrıntılarıyla ilgili olarak Haaretz gazetesi, Yerüstünrde giden ve füze taşıdığı idida edilenlere karşı gerçekleştirilen bu saldırı için "Saldırı, çok miktarda F-15 uçaklarının katılımını ve büyük tahrip gücü gerektirdi. Çünkü hedeflerin çoğu yerin altındaydı" ifadesi kullanarak kafa karıştırdı.

Gazete, İsrail Hava Kuvvetleri komutanı Tümgeneral İtyan ben İlyahu'nun şu sözlerini aktardı: "Bu operasyondaki en büyük zorluk, hedefle ilgili hassas istihbari bilgilerin alınmasıydı. Uçakların hedeflere ulaşması yaklaşık iki buçuk saat sürdü. Ayrıca uçakların Mısır ve Suudi Arabistan radarlarına yakalanmamak için son derece alçaktan uçması gerekiyordu."

ÜÇ AŞAMA

Maariv gazetesi ise operasyonla ilgili başka ayrıntılara yer verdi. İşte ayrıntılar: "Operasyon üç aşamada gerçekleşti. Önce İsrail Gazze'den Sina'ya uzanan ve silah kaçakçılığının bir sel gibi aktığı tünelleri vurdu. Ardından Hamas, Telaviv'i vurmakla tehdit etti. Bu sırada İran limanından bir gemi, Akdeniz'e doğru yola çıktı. Bununla ilgili haber alan İsrail istihbaratı, söz konusu gemiyi takibe başladı."

"İsrail, Aralık 2008'in sonunda Gazze'den İsrail yerleşim birimlerine atılan füzeleri durdurmak amacıyla 22 gün süren Dökme Kurşun operasyonunu başlattı. Saldırıda çoğu sivil, çocuk ve kadın 1400 Filistinli hayatını kaybederken 5400 kişi de yaralandı. Ayrıca Gazze'deki sivil yerleşim birimleri büyük hasar gördü.

Maariv gazetesinin belirttiğine göre ikinci aşama, İran'dan Sudan'a nakledilmek üzere yola çıkan füze yüklü gemiyle ilgili istihbari bilgi edinilmesi süreciydi. Gemi yoldayken içindeki yükü küçük bir gemiye boşaltarak Mısır'a doğru yol almaya başladı. Oradan Sina'ya oradan da Gazze'ye geçecekti. Bu durum, MOSSAD ajanlarının operasyonu Sudan topraklarında yapmasını zorunlu kılıyordu, çünkü bunun siyasi nedenlerle Mısır'da yapılması imkansızdı.

Üçüncü aşamada ise saldırı gerçekleşti. Saldırıya F 15 tipinde en az dört İsrail uçağı katılırken uçaklar çok miktarda sorti yaptı. Gazete haberinde, saldırıda görev alan uçakların, bombardıman sırasında hedefin üzerinde olmayı gerektirmeyen bir teknoloji kullandıklarını da ileri sürdü.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?