Mısır 'Kültür Bakanı'ndan başörtüsü düşmanlığı

Faruk Haseni, Eş-Şarku'l Evsat'a yaptığı açıklamada, başörtüsünün eski bir moda olduğunu ve hür kadınların kölelerden ayrılması için takıldığını söylemiş.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mısır 'Kültür Bakanı'ndan başörtüsü düşmanlığı

17 Kasım 2006 Cuma

 

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Mısır 'Kültür Bakanı'ndan başörtüsü düşmanlığı

 

Mısır Kültür Bakanı Faruk Haseni'nin El-Mısri El-Yevm gazetesinin dünkü sayısında yayınlanan ve "başörtüsü"nü gericilik olarak niteleyen açıklaması Mısır'da büyük bir tartışmaya yol açtı.

 

Eş-Şarku'l Evsat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Mısır Kültür Bakanı'nın tepkilere rağmen iddiasından vazgeçmediği bildiriliyor.

 

Müslüman Kardeşler cemaatine mensup milletvekilleri, bakanın özür dilemesini ve istifa etmesini istemişler.

 

Haberde belirtildiğine göre, Faruk Haseni, dinin kimsenin tekelinde olmadığını, bütün insanlığı ilgilendirdiğini ve herkesin şahsi görüşünü söyleyebileceğini öne sürmüş.

 

Faruk Haseni, Eş-Şarku'l Evsat'a yaptığı açıklamada, başörtüsünün eski bir moda olduğunu ve hür kadınların kölelerden ayrılması için takıldığını söylemiş.

 

Haseni, hakkında verilecek "kafir" fetvasından ve Ezher alimlerinin tepkilerinden de çekinmediğini açıklamış.

 

Londra'da yayınlanan El-Hayat gazetesi, "Mısır: 'El-Ezher' ve 'Müslüman Kardeşler' Kültür Bakanı'nın görevden alınmasını talep ediyor" başlığıyla duyurduğu haberde, El-Ezher Fetva Kurulu eski başkanı Şeyh Cemal Kutub'un gazeteye yaptığı şu açıklamaya yer veriyor:

 

"Faruk Haseni ve benzerlerinden ancak Allah'ın dinine açıkça karşı çıkmak beklenir. Kendisinden, değerlerin dışına çıkmak ve vakâra ve İslami geleneklere muhalefet etmeye çağırmaktan başka bir şey beklenmez. Ne söylerse söylesin ve ne yaparsa yapsın, Müslüman kadınlar onun dediğine aldırmayacaklardır."

 

Suudi Arabistan'da yayınlanan El-Vatan gazetesi ise, konuyla ilgili haberin üst başlığında "başörtüsü yüzünden büyük bir krizi ateşledi" diyor. Haberin başlığı ise şöyle: "Mısırlı Kültür Bakanı, kadınları örtülmemesi gereken güller olarak görüyor".

 

Haberde belirtildiğine göre, Mısırlı bakan başörtüsü takmanın kadınları geriye götürdüğünü öne sürerek, "Kadınlar güzel saçlarıyla örtülmemesi ve insanlardan saklanmaması gereken güller gibidir" demiş.

 

El-Vatan, Ezher Şeyhi Dr. Muhammed Seyyid Tantavi'nin, başörtüsünün İslam'da farz olduğunu, sadece bir simge olmadığını ve takmayanın günahkar olduğunu açıkladığını yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Ezher alimlerinden Dr. Muhammed Ebu Leyle de Tantavi'ye katılarak, bakanın açıklamasının dinin kesin hükümlerine karşı açık bir meydan okuma olduğunu söylüyor.

 

 

İsrail, 'Avrupa barış girişimi'ni beşiğinde öldürdü

 

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ı konuk eden İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, dünkü görüşmede, yeni bir Ortadoğu barış girişimi başlatacaklarını açıklamış, Zapareto'nun açıklamasından kısa süre sonra İsrail yönetimi, barış girişimini tamamen reddettiğini duyurmuştu.

 

Bugünkü Arap gazetelerinde bu konuyla ilgili haberler yer alıyor.

 

Eş-Şarku'l Evsat manşetten verdiği habere, "İsrail, 'Avrupa barış girişimi'ni beşiğinde öldürdü" başlığını uygun görmüş.

 

Haberde, İsrailli üst düzey bir yetkilinin girişimi bütünüyle reddettiği, Filistin Başkanlığı sözcüsü Nebil Ebu Redine'nin ise girişimi olumlu karşıladığı belirtiliyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nden El-Halic ise, "İsrail, direniş liderlerine suikast düzenlemekle tehdit ediyor ve Avrupa üçlüsünün girişimine ateş açıyor" diyor.

 

 

Bush yeniden: Savaşı kazanmak için "büyük hamle"

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El-Halic gazetesi, bugünkü sayısında ABD Başkanı George Bush'un Irak'a daha fazla asker gönderme kararını öne çıkarıyor.

 

Haberde, İngiliz Guardian gazetesinin dünkü sayısında yer alan bir habere atıfta bulunularak, Bush'un danışmanlarına Amerika ve müttefiklerinin Irak'ta son bir hamle yapmaları gerektiğini söylediği yazıyor.

 

Ürdün Ed-Düstur gazetesinde ise aynı haber, "Guardian: Bush Irak'a 20 bin asker göndermeyi düşünüyor" başlığıyla verilmiş.

 

Suudi Arabistan El-Cezire gazetesindeki konuyla ilgili haberin başlığı: "El-Maliki'nin girişimini desteklemek üzere Irak'a 20 bin Amerikan askeri".

 

 

Lübnan'da 2 bakana istifa baskısı

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El-İttihad gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Fuad Es-Senyora başkanlığındaki Lübnan Hükümeti'ni devirmek için 2 bakana istifa etmesi yönünde baskı yapıldığı yazıyor.

 

El-İttihad'a göre, bu bakanlardan biri Savunma Bakanı İlyas Murr ve diğeri Kültür Bakanı Tarık Mitri.

 

Fuad Es-Senyora hükümetinden daha önce 6 bakan istifa etmişti.

 

Haberde ayrıca, istifa eden bakanlara bağlı dairelerde, özellikle de dışişleri, sağlık ve enerji bakanlıklarında işlerin karıştığı ve kimin emrine uyulacağının bilinemediği belirtiliyor.

 

 

Ölüm, "kan alfabesi"ni öğrenmek için Irak okullarına girdi!!

 

Bu, Umman Eş-Şebibe gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir makalenin başlığı. Yazarı ise, Abdürrezzak Er-Rubey'i.

 

Er-Rubey'i şöyle diyor:

 

"Yazıyı bulan ülkede ölümün alfabeyi öğrenmeye ihtiyacı var mı?

 

Görünen o ki, bugünlerde Irak'ta bunu yapıyor. Ölüm, ölüm ilamları yazmak üzere hüzün defterlerini koltuğunun altına sıkıştırarak okullara girmiş.

 

Kimin ölümü?

 

Ölümün Irak'ta dokunmadığı bir şey mi kaldı?

 

Ölüm okullara girdi.

 

Kanla dolu çantaları sırtlayarak!!

 

Bu nedenle, ölümü sıralar arasında yalnız başına dolaşır bırakarak öğrencilerin korkup kaçmaları doğaldır!!"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?