banner39

Mısır maliye bakanı: Krizde insanlar ölmesin

Mısır maliye bakanı Yusuf Butros-Gali, gelişmiş ülkeleri kriz ortamında bencil olmamaya çağırdı, aksi halde bir çok insan açlıktan ölecek.

Arşiv 02.04.2009, 14:45 02.04.2009, 14:45
Mısır maliye bakanı: Krizde insanlar ölmesin

Mısır maliye bakanı, zengin ülkelerin küresel ekonomik krizin zararlarından kaçmak amacıyla bir kenara çekilmeleri halinde dünyanın en fakir ülkelerinde bir çok insanın öleceği uyarısında bulundu.

IMF'nin politika komitesi başkanı Yusuf Butros-Gali, ekonomilerini canlandırmak amacıyla gelişmiş ülkelerin uluslararası piyasalardan büyük miktarlarda kredi aldıklarını böylelikle fakir ülkelerin dışarıdan kredi alma imkanlarının iyice daraldığına dikkat çekti.

Londra'da Chatham House düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada Yusuf Butros-Gali, "Gelişmiş ülkelerde destekleme yapıyoruz, gelişen ekonomilerde ise bundan kaçınıyoruz. Çelişkiyi çözmeliyiz. Zengin ülkeler piyasa, fakir ülkeler piyasadan kovuluyor. Gelişmekte olan ülkelerde, ekonomik durgunluk demek insanların ölmesi. Bebekler yeterli beslenemeyecek. Fakirlik kapıda, bir şeyler yapılmalı." şeklinde konuştu.

Dünya'da en büyük 20 gelişmiş ve gelişmekte olan ülkenin lideri ekonomik durgunluktan çıkmanın yolları tartışmak üzere Londra'da toplandılar. Ancak bazı liderlerin görüşleri, dünyanın büyük bir kısmında yaşayan insanlara zarar verecek.

En büyük kredi veren kuruluşların gelişmekte olan ülkelere yaptığı kalkınma destekleri en yüksek seviyeye 2008'de ulaştı. Ancak ekonomik kriz sebebiyle, 2010 hedeflerine ulaşılmayacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Reuters

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?