Mısır müftüsü: İsrail bölgeyi ateşe atacak

Mısır Müftüsü ve Ezher'in yeni rektörü Ali Cuma Mescid-i Aksa yakınında sinagog yapılmasının büyük bir yangına neden olacağını söyledi.

Arşiv 14.03.2010, 14:01 14.03.2010, 17:35
Mısır müftüsü: İsrail bölgeyi ateşe atacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Genel Müftüsü Dr. Ali Cum’a, İsrail'in Mescidi Aksa’ya yönelik tehditleri ve Mescidi Aksa’yı yıkmak için sürdürdüğü planlar konusunda uyarıda bulunarak bu planların bölgeyi bir yangına doğru sürükleyeceğini ifade etti.  

Dr. Ali Cum’a, Kudüs ve Mescidi Aksa’da meydana gelen son olaylarla ilgiliyazılı bir açıklama yaptı.

Dr. Cum’a yazılı açıklamasında “Bu tehditler güven içinde olan Müslümanlara yersiz ve gerekçesiz yapılan tehditlerdir. Onların ibaretlerine doğrudan müdahale etmektir. Allah’a ibadet ettikleri camilere ve mukaddes bildikleri mekanlara bir tecavüzdür”. ifadelerini kullandı.

Dr. Cum’a yaptığı açıklamanın devamında, İsrail'in bu ayın ortasında Mescidi Aksa’yı basacakları ve Mescidi Aksa’ya yakın yerde el-Harab adında büyük bir sinagogun açılışını yapacaklarına dair çıkan haberlerin yaşanan krizi daha da derinleştireceğini ve bütün bölgeyi sönmeyecek bir yangına doğru sürükleyeceğini ifade etti.

Mısır Müftüsü daha önce de İsrail'in Hz. İbrahim Camisi ile Bilal ibni Ebi Rabah Camisi’ni ulusal tarihi eserler listesine almasını kınamış, bu eylemin Müslümanların duygularını rencide etmek anlamına geldiğini söylemişti.
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?