Mısır, Müslüman Kardeşler'in liderlerini tutukladı

Mısır polisi, İhvan'a yönelik başlattığı operasyonda liderlik makamlarında bulunanları gözaltına alarak tutukladı.

Mısır, Müslüman Kardeşler'in liderlerini tutukladı

 

Ali Murat Karakış/ Kahire- Dünya Bülteni

Bugün sabahın erken saatlerinde, Mısır polisi, ülkenin farklı şehirlerde Müslüman Kardeşler Teşkilatı üst düzey yöneticilerini gözaltına alarak tutukladı. Tutuklananlar arasında Genel Mürşid Muhammed Bedii'nin yardımcısı Muhammed İzzed, İrşad Bürosu üyelerinden Isam Aryan ve Abdurraham el Bir de bulunuyor.

Eşzamanlı olarak İskenderiye şehrinde de gerçekleştirilen tutuklamalarda teşkilatın İdare Bürosü üyelerinden üçünün daha gözaltına alınarak tutuklandığı belirtiliyor.

Müslüman Kardeşlerin avukatı Abdulmunim Abdulmaksud, toplam 14 kişinin tutuklandığını, sayının artma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.
 
Tutuklananlar arasında Ahmet Abbas (Giza), Muhammed Saad Ulviyye (Bulak), Muhammed Abdulğani (Şarkiyye), Velid Çelebi (Zakazik), Muhammed El Neccar (El Minye) da bulunuyor.

Gözlemciler Mısır polisinin son operasyonunu, 2005 yılında yapılan parlamento seçimlerinde, Müslüman Kardeşlerin 88 millevekiliyle meclise girmeyi başarmasının ardından başlayan tutuklama zincirlerinden birisi olarak yorumluyor.
 
Mısır polisi tutukalmalara geçen hafta başlamıştı. Geçen perşembe günü Buhayra şehrinde sekiz kişiyi göz altına alan polis, Cumartesi günü de 20 İhvan mensubunu Feyyum'da tutuklamıştı.

Bugün ise Müslüman Kardeşlerin en faal ve lider konumundaki elemanlarının tutuklanması, ülkede 2010 yılında yapılacak olan parlamento seçimleri öncesinde örgütün güçlenmesini engellemeye yönelik siyasi bir taktik olarak yorumlanıyor.

Parlamento seçimlerinde her hangi bir şekilde başarı elde edecek olan Müslüman Kardeşler, 2011 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük avantaj yakalamış olacak.
 
Mısır'da 82 yaşındaki Hüsnü Mübarek'in tekrar aday olma ihtimali üzerinde duruluyor. Oğlu Cemal'i aday göstermesi de sözkonusu. Mısır kamuoyu son bir yıldır kimin cumhurbaşkanı adayı olacağını tartışıyor.
 
Mısır Müslüman Kardeşleri geçen ay Muhammed Mehdi Akif'ten boşalan Genel Mürşidliğe Muhammed Bedii'yi seçmişti. Muhammed Bedii, Müslüman Kardeşlerin Şahinleri olarak isimlendirilebilecek olan Seyyid Kutupçu gruba mensup.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 18:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35