banner39

Mısır nükleer silah zirvesinde İsrail'i masaya getirecek

Mayıs ayında BM tarafından düzenlenecek zirvede Mısır'ın İsrail'in nükleer silahlarını gündeme getireceği bildirildi

Arşiv 20.04.2010, 13:22 20.04.2010, 13:22
Mısır nükleer silah zirvesinde İsrail'i masaya getirecek


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in önümüzdeki Mayıs ayında yapılacak nükleer zirvede, ABD, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin Mısır tarafından hazırlanan "nükleersiz Ortadoğu" çağrısına destek vermesi durumunda yeni bir baskıyla karşılaşabileceği iddia edildi.

Reuters'ın verdiği bilgiye göre, Mısır, Mayıs'taki BM nükleer silahlar toplantısında gündeme getirilmek üzere, Ortadoğu'nun nükleersiz bölge olmasını teklif edecek bir tasarı hazırlıyor.

1970 Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) için imza veren 189 ülke temsilcilerini, New York'taki BM merkezinde bir araya getirecek zirvede gündeme gelmesi beklenen tasarı, büyük nükleer güçlerin silahsızlanma konusundaki başarısızlığı ve İran ile Kuzey Kore etrafında yaşanan tartışmaların gölgesinde yapılacak.

İsrail, Hindistan ve Pakistan gibi antlaşmayı imzalamayan ve resmi olarak konferansa katılmayan ülkelerden biri. Asla resmi olarak kabul etmemesine rağmen, İsrail'in oldukça büyük bir nükleer cephaneliğe sahip olduğu ise biliniyor.

NPT gözden geçirme toplantıları her beş yılda bir yapılır. 1995 toplantısında, Ortadoğu bölgesinin nükleer silahlardan ve kitle imha silahlarından arındırılmış bölge olması ile ilgili bir karar üye ülkelerin oybirliğiyle alınmıştı.

"NÜKLEERSİZ ORTADOĞU"

Mısır'ın Mayıs ayındaki toplantı için hazırladığı taslakta, konferansın 1995'te alınan kararın uygulanması için hiçbir çalışma yapılmamasından pişmanlık duyduğunun" ifade edilmesi istenecek, 2011 yılında uluslararası bir antlaşma yapılması için çağrıda bulunulacak.

Taslakta, konferansın "müzakereleri başlatma, Ortadoğu'nun tüm devletlerin katılımı ile uluslararası ve etkili bir anlaşma sağlanarak Orta Doğu'nun nükleer silahlardan arındırılmış bir bölge kurulması için" başlangıç olması gerektiği belirtilecek.

NPT toplantılarında Mısır'ın daha önce de benzer girişimlerde bulunduğuna dikkat çekilirken, bu defa beş daimi BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkenin - ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya - böyle bir girişimi desteklemeye hazır olduğu iddia ediliyor.
Reuters'e gizli kalmak koşuluyla konuşan diplomatlar, özellikle üç batılı ülkenin, her ne kadar İsrail'i böyle bir anlaşmaya zorlama yetkileri olmasa da, İsrail üzerinde belli bir baskı kurabileceğini savundu.

Mısır'ın anlaşma şartıyla yeni bir konferans ısrarını "düğüm noktası" olarak niteleyen bazı batılı diplomatlar ise, Mısır'ın önümüzdeki haftalarda bu konuda yapılacak yoğun müzakerelerde taviz vereceğini iddia etti. Diplomatik kaynaklar, bölgesel bir nükleer konferans için ABD'nin destek vermesinin, bir süredir gergin olan İsrail-ABD ilişkilerini daha da gerginleştireceğini öne sürüyor. Konferansın sonuçta sadece sembolik olacağını söyleyen bazı uzmanlar bile, Washington'un İsrail'e baskıya başlamasının önemine dikkat çekiyor.

Mısır, nükleer zirvede İsrail'i İran'dan daha öncelikli bir konu olarak gördüğünü açıkça belirtmiş, "istediği şeyi almazsa" önümüzdeki ayki toplantıyı kilitleyeceği uyarısında bulunmuştu. NPT toplantılarda kararlar oy birliği ile alınıyor.

banner53
Yorumlar (1)
Aliosman 11 yıl önce
Mısır ifade ettiklerini gerçekleştirebilirse Tebrikler doğrusu. Ama ben tersinden düşünüyorum. Mısır dünya kamuoyuna İsrail yanlısı, Filistin karşıtı bir imaj kazanmıştı. Acaba bu imajdan kurtulmak için böyle düşünüyorum ama büyük devletler buna müsaade etmedi deyip imaj tazelemek mi istiyor acaba? İnşaallah yanılıyorum.
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?