banner39

Mısır Polisi 3 Göstericiyi Öldürdü

Mısır'da İslam'a hakaret ettiği belirtilen bir tiyatro oyununu protesto etmek için yapılan gösteride güvenlik güçleriyle çatışan göstericilerden 3'ü hayatını kaybetti. Olaylarda 60 sivil ve 20 polisin yaralandığı belirtildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mısır Polisi 3 Göstericiyi Öldürdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da, İslam'a hakaret ettiği belirtilen bir tiyatro oyununu protesto eden göstericilere ateş açan polis, 3 kişiyi öldürdü. Mısır'ın İskenderiye şehrindeki St. George Coptic kilisesi yakınında cuma namazından sonra toplanan 5 binden fazla kişi, İslam'a hakaret ettiği ileri sürülen bir tiyatro oyununu protesto gösterisi düzenledi. Olayların büyümesi sonucu polis, kalabalık üzerine ateş açarak 2 kişiyi öldürdü.  Yetkililer, gündüz vakti düzenlenen protesto eyleminde polisin kurşunlarıyla yaralanan ancak hastanede hayatını kaybeden 1 kişinin ölüm haberinin yayılması üzerine iftar sonrası daha büyük bir gösteri düzenlendiğini ve çıkan olaylarda 2 kişinin daha polis tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Olaylarda 60 sivil ve 20 polisin yaralandığı, biri polis otosu 6 aracın da yakıldığı belirtildi. Protestoculardan 53'ünün de polis tarafından tutuklandığı açıklandı. Olaylardan 3 gün önce de aynı kilisede görevli bir rahibe bıçaklı saldırıya uğramış kendisine yardıma gelen bir kişi de saldırganın bıçak darbesiyle yaralanmıştı.
Bağımsız El Dustur gazetesinde yer alan habere göre, Saint Girgis kilisesi tarafından desteklenen tiyatro oyununda İslam'ı seçen genç bir Hıristiyan'ın hikayesi anlatılıyor. Söz konusu genç Hıristiyan, Müslüman olduktan sonra Şeyh tarafından kiliseleri tahrip etmesi ve Hıristiyan din adamlarını öldürmesi için teşvik ediliyor. Müslümanların tepkisi üzerine amatör oyuncular tarafından sahnelenen oyunun kaldırılması gerektiği belirtildi. Kilise, oyunun yeni kayıtları ile bir ilgilerinin olmadığını açıkladı.
70 milyonluk Mısır'da nüfusun yüzde 10'unu oluşturan Koptiklerin bağlı olduğu söz konusu kilisenin başpapazı Armia ise göstericilerin tepkisine neden olan oyunun İslam'a hakaret içermediğini belirterek, kendilerinin İslam'a saldıran hiç kimseye tolerasn göstermeyeceklerini ifade etti. Mısır'da dün yaşanan olay yetkililerin ayrıntılarını vermediği oyunla ilgili olarak son bir haftada gerçekleşen ikinci protesto gösterisi.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?