banner15

Mısır Seçiminde Gergin Son

Mısır'da polis, seçimlerin bugün düzenlenen son turu öncesinde yine yüzlerce Müslüman Kardeşler üyesini gözaltına aldı. Örgüt ilk iki turda meclisteki sandalye sayısını beşe katlamıştı. Son tur ile birlikte Müslüman Kardeşler milletvekili sayısını 100'e

Mısır Seçiminde Gergin Son
Mısır'da 9 Kasım'da başlayan genel seçimlerin son turu bugün yapılıyor. Müslüman Kardeşler örgütü, son üç günde 576 üyesinin gözaltına alındığını açıkladı. Örgüt, Mısır'da 1954'ten beri yasaklı olmasına rağmen yine de ülkenin en büyük muhalif gücü olarak kabul ediliyor. Seçimlere bağımsız aday olarak katılan örgüt üyeleri, mecliste şimdiden 76 milletvekilliğini garantilemiş durumda. Bu, Müslüman Kardeşler'in geçen meclisteki milletvekili sayısını en az beşe katladığı anlamına geliyor. Mısır meclisindeki 454 milletvekilinden 10'unu cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek atıyor. Diğer 444 sandalyeden çoğunu ise yıllardır olduğu gibi, Mübarek'in lideri olduğu Milli Demokrat Parti'nin kazanacağı kesinleşti. Yine de Mısır meclisinde son yarım yüzyıldır ilk kez bu kadar büyük bir muhalif güç olacak.

Af Örgütü'nden eleştiri

Genel seçimin üçüncü ve son turunda, 136 sandalye için iki bine yakın aday yarışıyor. Müslüman Kardeşler bu tura 46 adayla katılıyor. Yaklaşık 10 milyon kişinin oy kullanması beklenen bu turda, herhangi bir bölgede bir aday yüzde 50'den fazla oy alamazsa, en başarılı iki aday arasında ikinci tur seçimler yapılacak. Bu seçimler de Çarşamba günü tamamlanacak. Uluslararası Af Örgütü 'muhalefet taraftarları ve eylemcilerinin topluca gözaltına alınmasından kaygı duyduğunu' belirtti. Örgüt hükümetin şiddetten, keyfi tutuklamalardan ve sindirme kampanyasından arınmış bir seçim düzenleyemediğini söylüyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü de Mısır polisini pek çok kentte gazetecilere saldırmakla, tehdit ve taciz etmekle suçladı. Polis geçen turlar öncesinde de ülkenin çeşitli kesimlerinde yüzlerce Müslüman Kardeşler üyesini gözaltına almıştı. Örgüt sözcüsü Muhammed Usema hafta sonunda tutuklanan 898 yandaşlarından 550'sinin hala gözaltına olduğunu söyledi.Bu rakama son üç günde tutuklananlar dahil değil. Emniyet güçlerinin bu tur öncesinde ayrıca, henüz resmen siyasi parti olarak tescil edilmemiş Kerame hareketinden de 200 kişiyi gözaltına aldığı bildiriliyor.

Müslüman Kardeşler yaklaşık yarım yüzyıl önce yasaklandıklarında, dönemin İçişleri Bakanı Cemal Abdülnasır'a suikast planlamakla suçlanmıştı. Abdülnasır daha sonra Cumhurbaşkanı oldu. 1970'lerde silahlı mücadeleyi reddeden Müslüman Kardeşler, bugünlerde özellikle yardım faaliyetleri ve siyasi aktiviteleri ile tanınıyor. (BBC)

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48