banner39

Mısır Yönetimi Gazze sınırına duvarı savundu

Mısır Yönetimi, "Gazze sınırına sur yapmak egemenlik hakkımızdır" iddiasını ortaya attı.

Arşiv 19.12.2009, 02:18 19.12.2009, 09:28
Mısır Yönetimi Gazze sınırına duvarı savundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır hükümeti gazetesi, devletin Gazze Şeridi ile olan sınırda toprak altına kadar bir sur dikmesini egemenlik hakkı olarak savundu ve bu şekilde Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas'ın baskı altına alınabileceğini savundu.

Mısır El Cumhuriyet gazetesi başyazısında yeni yapılan surun aslında eski surdan farklı olmadığını sadece toprak altına gözle görülmeyen derinlemesine temeller atıldığını belirtti.

Al Arabiya televizyonunun haberine göre resmi gazete ayrıca hükümeti bu konuda eleştiren muhalifleri de sert bir dille eleştirdi.

Gazete, muhaliflerin Mısır'ın silah kaçakçılığına izin vermemesini Gazze Şeridi'ne yönelik ambargoya destek olarak yansıtmasının gerçekçi olmadığını, Mısır'dan yapılan silah kaçakçılığının bizzat Mısır'ın egemenliğine aykırı olduğunu savundu.

El Cumhuriyet gazetesi, "Mısır egemenlik hakkı olarak Gazze ile arasındaki sınırı geliştirebilir. Kolayca yıkılamayacak bir sur inşa edebilir. Nitekim daha önce de yüz binlerce Filistinli sınırı yıkıp Mısır topraklarına geçmişti" dedi.

Gazze Şeridi'ndeki insani durumdan dolayı da Hamas hareketini suçlayan gazete, bir buçuk milyon insanın kötü yaşam koşullarının sorumlusu Hamas'tır, dedi.

banner53
Yorumlar (1)
ahmet 12 yıl önce
bu mısır yöneticileri ahirette nasıl hesap verecek çok merak ediyorum
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?