banner39

Mısır’da Kifaye Hareketi Güçleniyor

Mısır’da “Değişim ve Demokrasi” talebiyle meydanlara dökülen Kifaye Hareketi gücüne güç katarak büyüyor. Son bir hafta içinde aynı taleplerle dört yeni girişim daha ortaya çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mısır’da Kifaye Hareketi Güçleniyor
İSLAM DÜNYASI

Mısır’da yargıç ve öğretim görevlilerinin reform çağrıları yapmalarının ardından başını gazetecilerin, edebiyatçıların, işçilerin ve bazı siyasilerin çektiği çeşitli fraksiyonlarda dört ayrı hareket oluşturuldu.

Mısırlı yargıçlar, icra organı olan hükümetin yargı üzerindeki tasallutuna son verilmesini isterken, üniversite hocaları da eğitim kurumlarına yönelik güvenlik birimlerinin müdahalelerine karşı çıkıyorlar ve üniversitelerin bağımsızlığını talep ediyorlar. Tüm hareketlerin önüne koyduğu tek bir hedef var o da hükümetin hegemonyasından kurtulmak. 

Demokratik Dönüşüm İçin Ulusal Birlik

Bu hafta sonunda Cemal Abdunnasır döneminde başbakanlık yapmış olan Aziz Sıdkı, bir kısım siyasiyle beraber “Demokratik Dönüşüm İçin Ulusal Birlik” hareketini kurduklarını açıkladı. Eski başbakan Sıdkı, barışçıl demokratik dönüşüme direnenlere, istibdad yönetimine ve tek adam rejimine karşı duracak yeni bir anayasa hazırlığı içinde. Hareketin önde gelenlerinden hukuk profesörü ve eski bakanlardan Yahya el-Cemel amaçlarını şöyle izah ediyor: “Biz, dünyayı saran ve kimsenin durdurmaya güç yettiremeyeceği değişim rüzgârı gölgesinde demokratik ve kurumsal bir devlet öngörüyoruz.”

Değişimci Gazeteciler

“Değişimci Gazeteciler” ise, aynı gün (4 Haziran 2005 Cumartesi) kurulan bir başka hareket. Değişimci Gazeteciler, devletin ve güvenlik teşkilatlarının kamu mülkiyetindeki basın organlarından ellerini çekmesini talebini dillendiriyorlar.

Girişimin önde gelenlerinden el-Ahram gazetesinden Karim Yahya, “Basınla igili kuruluşların başında devlet tarafından atanmış kişiler bulunuyor ve bunların çoğu 65 yaşın üzerinde. Bu durum kanunlara açıkça aykırıdır. Biz, basın için tam özgürlük istiyoruz ve basın kuruluşlarının başına da gazeteciler tarafından seçilen kişilerin gelmesini istiyoruz.” diyerek taleplerini ifade ediyor.

Değişimci Edebiyatçılar

Geçtiğimiz Pazar günü bir kısım yazar, edebiyatçı ve şair bir araya gelerek “Değişimci Edebiyatçılar” hareketini kurduklarını ilan ettiler. Hareketin sözcülerinden Şair Ahmed Fuad Necim, hedef ve kuruluş ilkelerinin önümüzdeki haftaya açıklanacağını belirterek, Kifaye Hareketi’nin düşüncelerine genel olarak katıldıklarını açıkladı. Kifaye (Yeter) Hareketi, Hüsnü Mubarek’in (77) görev süresinin uzatılmasına veya oğlu Cemal’e devredilmesine karşı çıkıyor.     

Değişimci Emekçiler

Resmi kuruluşlarda ve özel sektörde çalışan çok sayıda memur ve işçiyi çatısında toplayan “Değişimci Emekçiler” hareketi de kuruluşunu ilan eden girişimlerden biri. Hareketin kurucularından kemal Ebu Atiye, emekçileri bir araya getirecek büyük bir konferans düzenlemeyi amaçladıklarını, bu konferans sonunda hükümetin vesayetinde olan mevcut işçi birliklerine alternatif birlikler oluşturacaklarını belirterek kendilerinin Mısır’daki demokratik değişim hareketi Kifaye’nin bir parçası olduklarını açıkladı. 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?