Mısır'da 45 tarihi mezar bulundu

Mısır'ın Feyyum şehrinde, milattan önceki dönemlere ait 45 mezar bulundu.

Mısır'da 45 tarihi mezar bulundu

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Mısır'ın Başkenti Kahire'nin güneyinde yer alan Feyyum şehrinde renkli tabutların içinde mumyalanmış cesetlerin yer aldığı, milattan önceki dönemlere ait 45 mezar bulundu.

Mısır Kültür Bakanı Faruk Hüsnü, Kahire'nin güneyinde yer alan Feyyum şehrinde renkli tabutların içinde mumyalanmış cesetlerin yer aldığı, milattan önceki dönemlere ait 45 mezar bulunduğunu söyledi.

Tarihi Eserler Kurulu Başkanı Zahi Havas ise, bulunan mezarların milattan önce 1569-1315 yıllarına ait olduklarını ifade etti. Havas, eski Mısır firavunlarından 8. aileye ait olduğunun belirlendiği mezarlarda, üzerinde eski Mısır yazıları ve süslemeleri yer alan 12 tabutun bulunduğunu ve içlerindeki mumyaların durumunun gayet iyi olduğunu belirtti. Tabutlardaki yazıların, Eski Mısır dinlerine ait dua ve bölümler içerdiğini de dile getiren Havas, ikinci aileye ait 14 ayrı mezarın daha keşfedildiğini, tabutların içinde mumyaların keten ile sarılmış olduklarını tespit ettiklerini söyledi.

Aynı bölgede 21 ve 22. Firavun ailelerine ait mezarların da bulunduğu kaydedildi. Krallar Vadisi'nde ise, Dördüncü Tapınağın temellerine rastlandığı belirtildi. Geçen yıl aynı bölgede Firavunlar ve Roma dönemine ait 53 farklı mezar daha ortaya çıkarılmıştı. Bölgedeki çalışmalar devam ediyor.
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 07:15
banner53
YORUM EKLE

banner39