banner39

Mısır'da 6 Nisan Hareketi'ne sert önlem

6 Nisan Hareketi'nin gösterileri Mısır polisi tarafından engellendi.

Arşiv 06.04.2010, 17:43 07.04.2010, 07:33
Mısır'da 6 Nisan Hareketi'ne sert önlem

 

Ali Murat Karakış-Dünya Bülteni / Kahire

Mısır güvenlik güçleri bu gün Kahire'de yapılması planlanan gösterileri engellendi. Gösterilerin engellenmesi için  Kahire'nin Tahrir, Ramses ve Atabe bölgelerine binlerce polisin yerleştirildiği gözlendi.   

Güvenlik güçleri özellikle de Gazeteciler Sendikası, Avukatlar Sendikası ve Yüksek Mahkemenin bulunduğu bölgelere konuşlandırıldı.  Tahrir ve Talat Harp Meydanlarında da onlarca polis otosu gözlendi.  

2008 yılında Mahalle el Kubra şehrinde 6 Nisan gösterileri esnasında büyük bir kargaşa ve talan olayları yaşanmıştı. 

6 Nisan Hareketi mensupları günlerce önce başkent Kahire ve diğer şehirlerde gösteriler yapacaklarını açıklamıştı. Polisin gösterileri engellemek için önceden gereken güvenlik tedbirlerini aldığı belirtiliyor. 

misireylem.jpg

Talat Harp Meydanında gösteri yapmaya hazırlanan bir grubu polisin gözaltına aldığı, diğer grupları da dağıttığı belirtildi. Gözaltına alınanlar hakkında bilgi verilmedi.

Bazı hafif yaralanmaların da yaşandığı kaydedildi. Mısır polisi ajansların çekimlerine de izin vermiyor. El Cezire'nın haberine göre polis El Cezire kameramanının görüntülerine el koydu. 6 Nisan Hareketi Mısır'da daha fazla özgürlük ve demokrasi istiyor.

Gad Partisi Lideri Eymen Nur tarafından da destekleniyor. Gösteriler Avukatlar Sendikası'nın önünde yerel saatle 15 sularında başladı. 

Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?