Mısır'da et boykotu başlatıldı

Mısır'da aşırı artan et fiyalarından dolayı lokantalarda artık etli yemek yok.

Mısır'da et boykotu başlatıldı

A. Aydoğan Kalabalık / Dünya Bülteni/ Kahire

Ülkede aşırı artan et fiyalarından dolayı ülkede et boykotu başlatıldı. Bazı sosyal toplum kuruluşları ve turistlik tesisler et boykotu destekleyeceklerini açıkladı.  

Özellikle de ülkedeki lokanta ve restoran sahipleri tüccarları et fiyatlarını indirmeye zorlamak için etli yemekleri boykot edeceklerini açıkladı.

Turistlik Tesisler Odası Birliği'nin et boykot kararına bu günden itibaren 1350 tesisin uyacağını açıkladığı belirtildi. Özellikle de turistlik tesislerin ülke dışındaki turizm şirketleri ile sözleşmeleri önceden yapmış olduklarından, fiyatlarda her hangi bir değişikliğe gidemedikleri, bu nedenle büyük oranlarda zarar gördükleri belirtildi.

'Pahalılığa Karşı Mücadele Hareketi' de boykota destek verdiğini açıkladı. Hareket bütün Mısır halkını bir hafta et yememeye ve et alımını boykot etmeye çağırdı. Özellikle de dar gelirli ailelere destek olmak amacıyla, zenginlerin boykota uymaları isteniyor.

Öte yandan İskenderiye şehrinde çöplerde bulunan 15 adet kesilmiş eşek başı, 10 adet de köpek başının bulunduğu haberleri Mısır halkını iyice korkutmaya başladı.

Et fiyatlarının artması üzerine özellikle de Kahire'nin Bulak, Kirdase ve El Dekrur bölgelerindeki bazı kasapların at, eşek, köpek ve kedi etlerini kıyma yaparak sattığı belirlenmişti.

Mısır'da daha önce bütün dünyada yaşanan buğday krizi döneminde ekmek fiyatlarından dolayı ciddi sosyal çalkantılar yaşanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 18:35
banner53
YORUM EKLE

banner39