banner39

Mısır'da genel grev ve kızgınlık günü

Mısır muhalefeti tarafından ilan edilen 'Genel greve ve kızgınlık günü' sebebiyle güvenlik güçleri olağanüstü tedbirler aldı.

Arşiv 06.04.2009, 16:35 06.04.2009, 16:39
Mısır'da genel grev ve kızgınlık günü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

6 Nisan hareketi olarak bilinen grubun yöneticileri, gösterilerin kanunlar mucibince ve barışçı olacağını ilan etmişti.

6 Nisan Hareketi ülkedeki farklı siyasi ve sosyal gruplara mensup entelektüellerden oluşuyor ve ülkede farklı grupları içine alan milli bir uzlaşma ve değişikliğe gidilmesinin gereğini savunuyor.

Mısır güvenlik güçleri yetkilileri, kamu malına zarar vermek ve provakasyon girişimlerine asla izin verilmeyeceği anında müdahale edeceği açılamasında bulundu.

Sivil ve üniformalı güvenlik güçleri Kahire ve Mahalle Kubra gibi tekstik fabrikalarının olduğu bölgelerde geniş güvenlik önlemleri aldı. Daha önce Mahalle Kubra'da polis ve göstericiler çatışmış, ölen ve yaralananlar olmuştu.

Kahire ve İskenderiye'de şu ana kadar ciddi her hangi bir olay veya çatışma yaşanmadı.

6 Nisan hareketinin Mısır yönetiminden istekleri:

1. Asgari ücretin artırılması

2. Genel seçimlerden önce milli bir geçici hükümet kurulması

3. İsrail'e doğal gaz ihracatının durdurulması

4. Siyasi tutukluların serbest bırakılması

Sayıları 100'ü aşan Müslüman Kardeşler ve bağımsız milletvekilleri bu gün Başbakan Ahmet Nazif'in parlamentoda yapmış olduğu hükümetle ilgii konuşmayı protesto ederek katılmadı.

Öte yandan muhalif milletvekilleri bu gün bir bildiri yayınladı bildiride: 'Mısır halkının ülkede anayasal haklarını hür ve saygın bir şekilde yaşamasının zamanı gelmiştir.' Deniliyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?