banner39

Mısır'da işkence skandalı/Video

Mısır'da İhvan-ı Müslimin üyelerine yapılan işkence görüntüleri dünyayı şoke etti. İşte Ebu Gureyb'i aratmayan işkenceler:

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mısır'da işkence skandalı/Video

Mısır'da son günlerde İhvan-ı Müslimin üyelerine yönelik büyük bir linç kampanyası başlatıldı. 80'li yıllardan sonra ilk kez böyle büyük tutuklama operasyonunun başlatıldığı ifade ediliyor. Firavunun torunlarının tutukladıkları İhvan-ı Müslümin üyelerine yaptıkları işkenceler, ABD ordusunun Ebu Gureyb cezaevinde Iraklılara yaptığı işkenceleri aratmıyor.

Associated Press Writer ajansının Kahire'den bildirdiğine göre, bir Mısır karakolunda tutsaklara yapılan işkenceler cep telefonu ile kaydedilip medyaya yansıtıldı.

Mısır'daki İnsan hakları Merkezi başkanı Muhammed Zarie yaptığı açıklamada, tutuklulara karşı vahşi muamele yapıldığını belirterek "Mısır'da işkence olağan ve rutin bir durum haline geldi. Mısır polisi tutuklulara karşı işkence uygulamaktan hiç bir utanç da duymamaktadır" dedi.

Mısır polisi erkek tutuklululara olduğu gibi kadın tutuklulara da aynı şekilde işkence yapıyor. Medyaya yansıyan görüntülerin birinde, ayaklarından asılmış bir kadın tutuklu çığlık atarken görülüyor. Başörtüsü ve örtüsü çıkarılan tutuklu kadına ayaklarından asılmış halde işkence edilerek itirafta bulunması isteniyor.

Başka bir videoda da, bir tutuklu demir sopolarla ve ymruklarla dövüldükten sonra belde aşağı kısmı soyularak çıplak vaziyette ayakları havada tutulmuş sırt üstü yerde yatmış halde duruyor.

Uğradığı ağır işkenceler yüzünden acıyla kıvranan tutuklu, acı içinde işkence subayına "Paşam Paşam, ne olursun merhamet et! Bağışla beni" diye yalvarırken siyah çizmeli polisler tutuklunun bağlı ellerine basıp çıplak kalan avret kısmını örtmesini engelliyor. Polislerden biri bir jopu tutuklunun makatına .... Ve tutuklu acı içinde çığlık atıyor... 

Mısır polisinin utanç verici işkencelerine uğrayan bir tutuklu Associated Press ajansına yaptığı açıklamada "Uğradığım işkencelerden büyük bir utanç duydum. Çok acımasızdılar. Bir hayvan boğazlar gibi üzerime saldırmışlardı" derken tutuklunun avukatı Nasser Amin de işkenceler konusunda açıklama yapmaması hususunda tehdit edildiğini belirtti.

Mısır İnsan hakları Örgütleri yaptıkları açıklamalarda 1993-2004 yılları arasında 120 tutuklunun işkenceler altında hayatını kaybettiğini, bunlardan 14 tanesinin geçen yıl içinde olduğunu bildirdi.Mısır İnsan Hakları Örgütü genel sekreteri Hafız Ebu Sade, bir yıl içinde 400 işkence dosyasının kendilerine ulaştığını belirtti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?