banner15

Mısır'da İsrail ajanı iki Türk

Mısır'da, İsrail ajanı olduğu ileri sürülen iki Türk vatandaşı hakkında Mısır makamlarınca yakalama emri verildiği bildirildi.

Mısır'da İsrail ajanı iki Türk

Mısırlı Başsavcı Hişam Bedevi, hem Türk hem de İsrail vatandaşı olduğu öne sürülen "Kemal Kosba" ve "Tuncay Bubay" isimli kişileri, İsrailli Daniel Levi'yi ve Türkiye'de de faaliyetlerde bulunduğu ileri sürülen Muhammed Essam Günam El Attar'ı, İsrail için casusluk yapmakla suçladı.
 
Haaretz gazetesinin haberine göre, Kanada vatandaşlığı da bulunan Attar'ın gözaltına alındığı, Türkiye ve Kanada'da oldukları ileri sürülen diğer üç kişinin yakalanması için karar çıkartıldığı ve gıyaplarında suçlandıkları belirtildi.
 
Kahire'deki El Azhar Üniversitesi'nde okuyan 31 yaşındaki Attar'ın, yurtdışından Mısır'a dönmesiyle birlikte gözaltına alındığı ifade edildi.
 
Attar, 2001 yılında geldiği Türkiye'de görüştüğü İsraillilere, Mısır ve Türkiye'de yaşayan Araplarla ilgili bilgi sağlamakla suçlanıyor.
 
İsrailli yetkililerin, daha sonra Attar'dan Kanada'ya taşınmasını istedikleri, 2003 yılında bu ülkeye yerleşen Attar'ın, bir bankada iş bularak bazı hesaplar hakkında bilgi aktardığı ileri sürülüyor.
 
Attar'a Ağustos 2001'den gözaltına alındığı 1 Ocak 2007'ye kadar 65 bin dolar ödendiği iddia ediliyor. İsrail kaynakları, Mısır'ın iddiasını reddediyor.
 
İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, tüm bilgileri medyadan aldıklarını söylemekle yetindi.
 
"Attar'ı 2002'den beri izliyoruz"
 
Mısırlı Başsavcı Bedevi ise İsrail'in Attar'ı, Türkiye'de bulunduğu sırada, Ağustos 2001 yılında çalıştırmaya başladığını ve istihbarat çalışanlarının, Kanada'da oturma izni aldıkları Attar'a yeni bir kimlik verildiğini söyledi. Bedevi, Attar'ı Ocak 2002'den bu yana izlediklerini de kaydetti.
 
El Hayat gazetesinde çıkan haberde ise Attar'ın, Kanada'da Kosba ile bir araya geldiği bir restoranda işe sokulduğu ileri sürüldü.
 
Gazete, Attar'ın daha sonra, Bubay'ın kendisine bir bankada bulduğu işte çalışmaya başladığını yazdı.
 
Haberde, Bubay'ın, verdikleri parayı bilinen banka hesabında tutmaması konusunda Attar'ı uyardığı da ileri sürüldü.
 
Kanada Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bernard Nguyen, hükümetinin, bir Kanada vatandaşı hakkındaki suçlamalardan haberdan olduğunu söyledi, ancak ayrıntılı bilgi vermeyi reddetti.
 
Mısır'da benzer bir dava 1996 yılında görülmüş, İsrail için casusluk yapmaktan suçlu bulunan tekstil işçisi Azzam Azzam, 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35