banner39

Mısır'da mahkeme kararı seçimden sonra

Mısır Müslüman Kardeşler başkan yardımcısı Muhammed Habib, bir yıldır yargılanan hareket üyeleri hakkındaki kararın 15 Nisan'a ertelenmesinin siyasi bir karar olduğunu ileri sürdü.

Arşiv 25.03.2008, 18:39 25.03.2008, 18:41
Mısır'da mahkeme kararı seçimden sonra

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır askeri mahkemesi, muhalefetteki Müslüman Kardeşler hareketine üye 40 kişi hakkındaki kararın gelecek ay yapılacak yerel seçimlerden sonra açıklanacağını bildirdi.

Müslüman Kardeşler başkan yardımcısı Muhammed Habib, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkeme kararının 15 Nisan'a ertelendiğini belirterek bunun bir siyasi karar olduğunu savundu.

Bu arada, Müslüman Kardeşler, polisin bu sabah gerçekleştirdiği ev baskınlarında harekete üye 7 kişinin daha gözaltına alındığını bildirdi.

Mahkeme yetkilileri de kararın ertelendiğini doğruladı. Hareketin üçüncü kişisi Hayrat Şatir dahil 40 kişi yasadışı bir örgütü üye olmak ve hükümet karşıtı söylemlerde bulunmakla suçlanıyor.

Habib, "Hükümet aynı anda bir kaç cephede savaşmak istemiyor ve kararların sosyal seviyedeki görüntüsü üzerinde olumsuz bir etki meydana getireceğini düşünüyor." dedi.

Muhammed Habib, "Bütün dünya sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasını reddediyor." şeklinde konuştu.

Müslüman Kardeşler üyesi sanıkların çoğu bir yıldır hapiste bulunuyor. Sanıklardan sadece altısı gıyabında yargılanıyor.

Yerel ve uluslararası insan hakları grupları askeri yargılamanın adil olmadığını savunuyor. Mısır, uluslararası bağımsız gözlemcilerin mahkemeleri izlemesine izin vermiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?