banner39

Mısır'da MKÖ baskısı sürüyor

Mısır'da gözaltında bulunan Müslüman Kardeşler Örgütü'nün (MKÖ) bazı üyelerinin gizli bir askerî mahkemeye çıkacakları bildirildi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mısır'da MKÖ baskısı sürüyor

Uzun yıllardır faaliyetlerine izin verilen ancak resmî olarak yasaklı bir örgüt olan Müslüman Kardeşler'in üyeleri beş yıldır ilk kez yargı karşısına çıkarılıyor.

Ancak seçimlerde elde ettiği başarının ardından örgüte karşı bir baskı oluşturulmaya başlandı.

Aralarında Müslüman Kardeşler Örgütü'nün Başkan Yardımcısı'nın da bulunduğu bir grup yaklaşık iki ay önce düzenlenen bir gösteri sonrasında gözaltına alınmışlardı. Bu protesto gösterisinde bazı örgüt üyeleri milis üniformaları giyiyordu.

Gözaltına alınan kişiler, yasaklı bir örgüte üye olmak ve para aklama faaliyetlerinde bulunmakla suçlanıyor. Ancak geçen hafta Kahire Ceza Mahkemesi, bu kişilerin gözaltında tutulmaları için gereken şartların oluşmadığına karar vermişti.

Ancak davaya şimdi İçişleri Bakanlığı müdahale etti. Ülkenin acil durum yasaları kullanılarak gözaltındaki kişilerin bir askerî mahkemede yargılanmaları isteniyor.

Müslüman Kardeşler, kendilerini barışçı ve ılımlı bir İslamî örgüt olarak niteliyor ancak Mısır hükümetinin gözünde Müslüman Kardeşler, devlete karşı tehdit oluşturan radikal bir örgüt.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, örgütü, 'ulusal güvenliğe büyük tehlike' olarak niteledi.

Herkesin üzerinde anlaştığı nokta ise, Müslüman Kardeşler'in Mısır'daki en güçlü muhalif grup ve bölgede kayda değer bir güç olması.

Mısır'ın, anayasasında önemli değişiklikler yapmaya hazırlandığı bir dönemde hükümet Müslüman Kardeşler Örgütü'nün ülkenin siyasî geleceğinde bir yer edinmemesi için elinden geleni yapmaya kararlı görünüyor.

Müslüman Kardeşler Örgütü

Örgüt, Mısır'da yaklaşık 70 yıl önce ülke henüz İngiliz mandası altındayken kuruldu.

Müslüman Kardeşler'in kurucusu genç bir öğretmen olan Hasan El Benna, Batılı yaşam tarzını geleneksel İslam'ın değerlerine en büyük tehdit olarak görüyordu.

Örgüt kısa sürede İslam ahlakını yaymaya çalışan bir hareketten bütün bir bölgeyi etkileyen önemli bir siyasi güce dönüştü. Hedefi, Batı tarzı yönetimlerin yerine şeriatı getirmekti.

Kısa sürede edindiği büyük destek örgütü Mısır hükümetiyle karşı karşıya getirdi.

1948 yılında yasa dışı ilan edilen Örgüt'ün kurucusu da birkaç ay sonra öldürüldü.

1954 yılında siyasi amaçlı şiddet eylemleri örgütlemekle suçlanan Müslüman Kardeşler'e getirilen yasaklar iyice sıkılaştırıldı.

Müslüman Kardeşler örgütü, 1966'da lideri Seyid Kutub'un idam edilmesini izleyen bir kaç yıl içinde, radikal çizgiden giderek uzaklaştı ve şiddet yoluyla yönetimi ele geçirme görüşünden vazgeçti.

Örgütün liderleri şeriat hedefinden vazgeçmemekle birlikte, bugün değişimin tamamen demokratik yollardan gerçekleşeceğine inandıklarını söylüyorlar.

Ama Müslüman Kardeşler'in temel doktrinlerinin demokratik değerlere düşman olduğunu söyleyerek, bu açıklamalara kuşkuyla yaklaşanlar da var.

Siyasi süreçlere katılmasına izin verilmeyen hareket seçimlere bir süredir ya diğer partilerle ittifak

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?