banner39

Mısır'da olağanüstü hal 2 yıl uzatıldı

Muhalifleri susturmak için hükümet güçlerine önemli yetkiler tanıyan olağanüstü hal yasası 2010'a kadar yürürlükte kalacak.

Arşiv 26.05.2008, 17:53 26.05.2008, 17:53
Mısır'da olağanüstü hal 2 yıl uzatıldı

Hükümetin isteği üzerine Mısır parlamentosu bugün olağanüstü durumu iki yıl daha uzattı. Olağanüstü durum 2010 yılı ortalarına kadar devam edecek veya bunun yerini alacak "terörizm karşıtı" bir kanun çıkarılacak.

Olağanüstü hal kanunu, Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat'ın 1981'de öldürülmesinden beri yürürlükte. Bu kanun sayesinde insanlar hiç bir suçlamada bulunmaksızın uzun süreler gözaltında tutulabiliyor, siviller askeri mahkemelerde yargılanabiliyor ve sanıklar az haklara sahip.

Mısır Başbakanı Ahmed Nazif, parlamentoya talebini iletirken olağanüstü hal yasasının tek amacının terörizmle mücadele olduğunu ileri sürdü. Muhalefet ve insan hakları grupları ise hükümeti, olağanüstü hal yasasını siyasi muhaliflerini susturmak amacıyla kullanmakla suçladı.

Parlamentoda yapılan oylamada, olağanüstü halin uzatılması 103 oya karşı 300 oyla kabul edildi. Parlamentoda, sandalyelerin üçte ikisine sahip Ulusal Demokrat Parti'nin üstünlüğü bulunuyor.

Müslüman kardeşler dahil muhaliflerin parlamentoda sadece 87 üyesi var. Muhalefet uzun zamandır olağanüstü hal yasasının iptal edilmesi için mücadele ediyor.

Reuters

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?