Mısır'da olağanüstü hal iki yıl daha uzatıldı

Mısır'da 1981'den beri devam eden olağüstü hal iki yıl daha uzatıldı.

Mısır'da olağanüstü hal iki yıl daha uzatıldı


Ali Murat Karakuş-Dünya Bülteni / Kahire

Mısır'da 30 yıldır devam eden olağanüstü hal durumu 2 yıl daha uzatıldı. Dün Mısır parlamentosunda gerçekleştirilen oylamada iktidar partisinin milletvekilleri olağanüstü halin uzatılması yönünde oy kullanırken, Müslüman Kardeşler ve milletvekilleri oylamayı protesto etti.
 

Hükümetin isteği üzerine gerçekleştirilen oylama esnasında onlarca vatandaşta parlamento dışında olağanüstü hale hayır sloganları attı ve farklı yazı ver resimlerin bulunduğu pankartlar açtı.

Olağanüstü halin devamı halinde güvenlik güçlerinin mahkeme kararları bulunmadan tutuklama yapmaya devam edeceğini belirten protestocular, bu durumun insan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunu dile getirdi.

Olağanüstü hal konusundaki oturum Başbakan Ahmed Nazif'in konuşması ile başladı. Nazif, olağüstü halin sadece terör olayları ve uyuşturucu ile mücadele konusunda uygulanacağını belirtti.

Görüşmelerden önce bir basın toplantısı düzenleyelerek açıklamada bulunan muhalif gruplar, hükümetin olağnüstü hal kanunları gölgesi altında parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Açıklamada bu durumun seçimlerde hile yapılmasını kolaylaştıracağı ifade edildi.

Öte yandan, Amerikan yönetimi tarafından yapılan bir açıklamada: 'Mısır hükümetini daha önce vermiş oldukları sözleri tutmaya davet ediyoruz. Mısır dünyaya uluslar arası prensiplerine uyduğunu gösterme fırsatını kaçırmıştır.' denildi.

Olağanüstü hal Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Enver Sedat'ın 6 Ekim 1981 tarihinde bir tören esnasında Halid İstanbuli tarafından öldürülmesinin ardından ilan edilmişti.

Sedat'ın ardından Mısır Cumhurbaşkanı olan Hüsnü Mübarek, o tarihten beri olağanüstü hali kaldırmadı.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 16:56
banner53
YORUM EKLE

banner39