banner39

Mısır'da örtünen sayısı artıyor

Mısır'da başörtülülerin oranının %80'lere yükseldiği açıklandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mısır'da örtünen sayısı artıyor

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Mısır Kültür Bakanı Faruk Haseni’nin başörtülülere sözlü saldırısının ve başörtüsünün insanı geriye götürdüğünü söylemesinin yankıları sürerken, başbakanlığa bağlı bilgi merkezinin verilerine göre Mısır’da başörtülülerin oranının %80’lere yükseldiği açıklandı.

 

Son yirmi yılda örtünmenin hızla yayıldığı Mısır’da büluğ yaşına gelen genç kızların ailelerin baskısı olmadan kendi iradeleriyle örtündükleri, başkent Kahire’nin fakir mahallelerinde sosyal ve ekonomik nedenlerle örtünenlere rastlandığı, zenginlerin ve eğitim seviyesi yüksek olanların oturduğu mahallelerin sakinlerinin ise daha çok dini inançları nedeniyle örtündükleri bildirildi.

 

Son yıllarda zengin mahallelerde dini vaazlar veren bayan davetçilerin artmasının ve tesettür kıyafetlerindeki değişimin de, bu kesim arasında örtünmenin yayılmasına yardımcı olduğu ifade edildi.

 

Tesettürlü genç kızın evliliğe daha uygun ve evlilik sorumluluğunu taşımaya  daha elverişli olduğu düşüncesinin Mısırlı genç kızlar arasında örtünenlerin sayısını artırdığı belirtildi.

 

 

 

Mısır’da son yıllarda sanatçılar ve televizyon sunucuları arasında da örtünenler olmuş ve Mısır Televizyonu bu sanatçıların ve sunucuların ekrana çıkmasını yasaklamıştı.

 

Örtündükten sonra ekrana çıkmasına izin verilmeyen sanatçılardan Süheyr El-Bâbili, “Allah’ı kızdırırken beni kabul ediyorlar, fakat O’nu razı ederken ekranda görünmemi reddediyorlar” diyerek anlamsız yasağa tepkisini dile getirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?