banner39

Mısır'da 'Yeter' Hareketi'ne Onlarca Tutuklama

Mısır’da güvenlik güçlerinin dün 15 ilde Yeter Hareketi üyesi onlarca kişiyi tutukladığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mısır'da 'Yeter' Hareketi'ne Onlarca Tutuklama

 Londra’da Arapça yayımlanan El-Kudsu'l-Arabi gazetesinin Mısır Yeter Hareketi kaynaklarından aldığı bilgilere göre Mısır güvenlik güçleri dün onlarca hareket üyesini tutukladı ve başta Kahire ve İskenderiye olmak üzere bir çok kentte yapılması planlanan gösterileri engelledi.

 

Kaynaklar, tutuklamaların Kahire, Dakliye, Dimyat, Munya, Kana, Asvan, Pour Said ve Suveyş kentlerinde yapıldığını belirtirken hareketin genel sekreteri George İshak ise güvenlik güçlerinin aralarında Kahire’nin de bulunduğu bir çok kentte üyelerini ve destekçilerini hedef aldığını ifade etti. Hareketlerinin barışçıl amaçlı olduğunu, sessiz gösteriler istediklerini ve insanların düşüncelerini ifade ettiğini belirten İshak, asıl provaktörlerin güvenlik güçleri olduğunun ve Mısır’da kaos senaryosunun kendilerince değil güvenlik organlarınca çizildiğinin altını çizdi.

 

Yeter hareketini destekleyen ve bel ağrılarından rahatsız Halit Hamza (71) ise  Kahire’nin ortasında gösteri için belirlenen alana geçmeye çalıştığını ancak güvenlik güçlerinin kendisini engellediğini ifade etti. Hamza, gösteri alanına geçmek için ısrar ettiği vakit bir grup polisin kendisini tuttuğunu ve içlerinden birisinin darbeleriyle ticari bir taksiye konulmaya çalışıldığını belirtti.

 

Hareketin dünkü açıklamasına göre polis Süveyş kentindeki onlarca göstericiyi coplarla ayırarak yirminin üzerinde göstericiyi tutukladı. İskenderiye kentinde polis yeter hareketi aktivisti muhasebesi Adil Hamude’yi tutuklayıp illegal bir gösteri çağrısı yapma suçundan soruşturulması için savcılığa çıkardı. Zekazik, El Ariş ve Monya’da yapılan gösterilerde de bir çok gösterici göz altına alındı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?