banner15

Mısır'daki işkenceler protesto edildi

Mısır yönetiminin yaptığı işkencelerin duyulmasının ardından Mazlumder tarafından dün Ankara'da protesto gösterisi düzenledi.

Mısır'daki işkenceler protesto edildi

Eylemci grup adına elçilik önünde açıklama yapan MAZLUMDER Ankara Şubesi Başkan Yardımcısı Ali Dalaz, Mısır Büyükelçiliğinden olayların iç yüzünü öğrenmek için randevu talep ettiklerini ancak taleplerine cevap verilmediğini söyledi.

Müslümanlara yönelik yıldırma amaçlı işkencelerin tüm dünyada sürdüğünü hatırlatan Dalaz, şunları söyledi: “Kendi halkına rağmen, yine halkından aldığı vergilerle ayakta durmaya çalışan ve emperyalist emellere çanak tutan,  bununla birlikte özgürlük düşmanı olan yapıların ayakta durabilmeleri ve halkı sindirebilmeleri için kullanabilecekleri en ilkel yöntem işkencedir. Tarihin en acı sayfalarının yaşandığı Mısır’da aynı sayfaları andıran bu görüntüleri biz lanetliyoruz ve işkence suçunun insanlık suçu olduğunu bir kez daha ilan ediyoruz” diye konuştu.

MISIR TELİN EDİLDİ

Mısır’da yaşananların işgal güçlerinin Ebu Gurayb’de, ABD’nin Guantonamo’da uyguladığı işkence metotlarından farksız olduğunu belirten Dalaz, “Kendi halkına İşkenceyi reva gören dikta yönetim, Muhalif unsurları ve halkın özgürlük taleplerini, Ülke dışında batının sömürgeci gücüne yaslanmakla, ülke içinde ise insan haklarını hiçe sayan uygulamalar, baskı ve işkence ile bu güne kadar erteleyebilmiştir. Tarihi ve Jeopolitik konumundan dolayı Mısır halkı üzerinde yürütülmekte olan, 200 yılı aşkın Siyonist ve emperyalist planlar, halka rağmen dikta rejimlerini meşru saymıştır.

Bugün ise batı uşakları ve dikta rejimleri de kendi kendini tüketmiş, toplumda insan hakları ve demokrasi talepleri ön plana çıkmıştır. Bugüne kadar Ortadoğu da ve Mısır’da yaşanan sürecin önümüzdeki yıllar için geçerli bir meşruiyet kaynağı olamayacağı aşikardır. Mısır yönetimini hangi düşüncenin sahibi olurlarsa olsunlar muhaliflerini ve Müslüman kardeşlere karşı yaptığı insanlık dışı işkencelerinden dolayı tel’in ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35