banner39

Mısır'daki Osmanlı mirası restore edilecek

Mısır'da bulunan Osmanlı eserlerinin yenilenmesi için Marmara Belediyeler Birliği TİKA'dan talepte bulunacak.

Arşiv 18.04.2010, 14:18 18.04.2010, 18:36
Mısır'daki Osmanlı mirası restore edilecek

 

Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Mısır'da bulunan Osmanlı eserlerinin yenilemek için Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi'nden (TİKA) talepte bulunacaklarını bildirdi.

Marmara Belediyeler Birliği'ne üye belediyeler adına yapılan Mısır Programı'na Altepe'nin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Edirne İl Belediyesi ile Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Başakşehir ve Sultanbeyli belediyesinden yetkililerin katıldı. Toplantı dahilinde Mısır'ın Aswan, Kahire ve Luksor kentlerini içeren 'Yurtdışı Teknik İnceleme ve Temas Programı' yapıldı.

Marmara Belediyeler Birliği heyetiyle yakından ilgilenen Kahire Valisi Abdel Aziz Vezir, Türkiye ile olan ilişkilerin son yıllarda giderek arttığına işaret ederken, "Sizi Mısır'da ağırlamaktan onur duyuyoruz. Ortak kültürel geçmişten dolayı, yakın akrabalarımı evimde ağırlamış gibi mutluyum. Türkiye'ye de ne zaman gitsem, kendi evime gitmiş gibi mutlu oluyorum. Mısır toprakları, Firavun'dan Osmanlı'ya kadar çok sayıda büyük medeniyete ev sahipliği yaptı. Osmanlı Devleti'nden kalan sempatiyle, Mısır halkı, Türklere karşı her zaman için sevgi ve saygı ile bakmıştır. Ancak Türkiye ile olan ilişkilerimiz, hiçbir zaman bugünlerdeki kadar ileriye gitmemişti. Türkiye'nin son yılarda yürüttüğü başarılı dış politika sayesinde, ticari, sanayi, turistik ve kültürel anlamda çok önemli ilişkiler içerisine girmeye başladık. Bu ilişkilerin artarak devam edeceğine inanıyoruz." dedi.

Yönetim sistemi dolayısıyla Mısır'ın hem valiliğini hem de belediye başkanlığını yapan Vezir'in ardından açıklama yapan Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Küreselleşen dünyada, kardeş ülke olarak gördüğümüz Mısır'a her zaman büyük önem verdik. Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, yerel anlamda Kahire ile her türlü girişime ve ortak projeye hazırız. Marmara Belediyeler Birliği, çalışmalarıyla da stratejik konumuyla da Türkiye'nin en önemli kurumlarından biridir. Türkiye ekonomisine yön veren Marmara Bölgesi'ndeki 230 belediyenin çatı kuruluşu olan Birliğimiz, Osmanlı mirasının büyük izlerini taşıyan sayısız eserin bulunduğu Mısır'a, ecdat yadigarlarının restorasyon çalışmaları için yardım etmek istemektedir. TİKA ile sayısız çalışma ve ortak organizasyon yapan Marmara Belediyeler Birliği, Mısır'daki Osmanlı eserlerinin restorasyon çalışmaları için, TİKA'dan talepte bulunacak ve her iki ülke yönetiminin de onayıyla önemli bir işbirliğine gideceğiz. Bu konuda, Osmanlılarda altı padişaha ev sahipliği yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak da üzerimize düşen görevi yapacağız ve Devlet Bakanımız Faruk Çelik'in sorumluluğunda olan ve bu tarz teknik işbirliği çalışmalarını dünya çapında başarıyla yapan TİKA'nın konuya bir an önce konuyu gündemine alması için çalışma başlatacağız." ifadelerini kullandı.

Marmara Belediyeler Birliği heyetini havaalanında karşılayan ve Başkan Altepe ile Vali Vezir'in görüşmesi esnasında hazır bulunan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Batsalı ise, "İki ülke arasındaki bağların gelişmesini sağlayan temas ve araştırma programlarının yararı herkes tarafından bilinmekte. Mısır'daki Osmanlı izlerinin restorasyonu için Marmara Belediyeler Birliği'nin atacağı adımı, heyecanla beklemekteyiz. Akdeniz'in çok önemli iki ülkesiyiz. Ortak mirasımız konusunda birlikte hareket edilirse, müthiş bir sinerji yakalanır." dedi.


Kaynak: Cihan


 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?