Mısır'dan Bush'un planına destek

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt, ülkesinin ABD'nin yeni Irak stratejisini desteklediğini bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Mısır'dan Bush'un planına destek
Geyt, Mısır'ın Luksor kentinde, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Irak'ın istikrara kavuşması için uygulanacağını umdukları ABD'nin yeni Irak stratejisini desteklediklerini” ifade etti.

Bu planın, Irak devletinin güçlendirmesini umduklarını söyleyen Geyt, ”Irak'a yardım, tüm güçlerin siyasi sürece katılması için bir şans verilmesi amacıyla Anayasa'da değişiklikler gerektiriyor” dedi.

Geyt, “tüm terörist örgütlerin ve milislerin” dağıtılmasını isteyerek, ”Iraklı milisler, Irak halkı ve devlet için tehlike” ifadesini kullandı.

Bu arada Rice, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam cezasının onurlu bir şekilde infaz edilmiş olması gerektiğini ifade ederek, uygulanan yöntemin sorumlularının cezalandırılmasını ümit ettiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, Saddam Hüseyin ve idam cezaları bugün infaz edilen iki yardımcısıyla ilgili olarak “idam cezalarının infazıyla ilgili kararın, Irak hukuku ve hukuk sürecine göre alındığını” söyledi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?