banner39

Mısır'ın en muhalif kadını boşandı

Mısır'ın liberal muhalif liderlerinden Eymen Nur ile eşi, 20 yıllık bir beraberliğin ardından boşanma kararı aldı.

Arşiv 07.04.2009, 17:59 07.04.2009, 18:12
Mısır'ın en  muhalif kadını boşandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kahire'deki kaynaklara göre 2006 yılında Mısır'da düzenlenen Devlet Başkanlığı seçimlerinde ikinci gelen Eymen Nur, uzun yıllar aynı siyasi mücadeleyi paylaştığı eşinden ayrıldı.Eymen Nur'un eşi Cemile İsmail eski bir televizyonu sunucusu ve siyasi bir sima olarak tanınıyor.

Al Arabiya televizyonuna göre Cemile İsmail boşanma haberini doğruluyor. Habere göre Cemile, eşinden boşanmak için resmi adımları atma emrini avukatı Halid Ali'ye vermiş durumda.

Kahire'deki Bugün Mısır gazetesinin haberine göre 4 gün önce çift sert bir tartışma yaşadı ve ardından Cemile İsmail evi terk ederek annesinin evine gitti ve cep telefonunu 4 gün boyunca kapalı tuttu.

Eymen Nur ise eşinden ayrıldığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, bu konudaki haberlerin siyasi geleceği noktasında kurulmuş bir tezgâh olduğunu savunuyor.

Bugün Mısır gazetesi yöneticisi Mecdi El Celad ise Eymen Nur'un kendisinden haberi yapmamasını istediğini, ancak gazetenin basıldığını duyunca baskının tamamını satıl almayı teklif ettiğini savunuyor.

Buna göre Eymen Nur'un, Mecdi El Celad'a 200 bin nüsha için çeyrek milyon Mısır cüneyhi teklif ettiği (yaklaşık 50 bin dolar) iddia ediliyor.

Mecdi El Celad, tüm bu olanların basın ve ifade özgürlüğünü savunan birine yakışmayacağını, kendisinin de doğrulanmadan bir haberi asla yayınlamayacağını söylüyor. 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?