banner15

Mısır'ın Yeni Gücü 'Müslüman Kardeşler'

Mısır'da parlamento seçimlerinin dün düzenlenen ikinci aşamasının ikinci turunda, Müslüman Kardeşler örgütü, sandalye sayısını 76'ya çıkardı. Polis seçim öncesi yüzlerce Müslüman Kardeşler üyesini gözaltına aldı

Mısır'ın Yeni Gücü 'Müslüman Kardeşler'

Resmi sonuçlara göre, yasaklı olmasına karşın örgütün seçimde desteklediği adaylar 29 sandalye daha kazandı. Örgüt böylelikle, bir önceki parlamentodaki sandalye sayısını 5 kat artırarak 76'ya yükseltmiş oldu. 444 sandalyeli parlamentonun geriye kalan yaklaşık üçte biri  için son seçimler 1 Aralık'ta yapılacak.
İktidardaki Ulusal Demokratik Parti ise bu seçimlerde 75 sandalye kazanarak, parlamentodaki sayısını 195'e çıkardı.

Öte yandan dün yapılan ikinci tur ikinci aşama seçimlere de gözaltı olayları damgasını vurdu. Müslüman Kardeşler yetkililerinden Ali Abdel Fettah 120'si İskenderiye'de olmak üzere yaklaşık 680 Müslüman Kardeşler taraftarının gözlatına alındığını kaydetti. Nil havzası ve Port Said'de polisin seçmenlerin oy verme merkezlerine girmelerini engellediği ve bazı oy merkezlerinin kapatıldığı iddiaları ortaya atıldı.

Gözlemciler de iktidar görevlilerinin seçimde usülsüz uygulamalar yaptığını belirtti. Olaylarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanlığı sözcüsü İbrahim Hammad ise hiçbir oy kullanma merkezinin kapatılmadığını ve polisin seçmenleri engellediği haberlerinin de doğru olmadığını söyledi.

Müslüman Kardeşler'in bir önceki parlamentoda sadece 15 milletvekili bulunuyordu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48