banner15

Mısırlı Başörtülü Spikerler Karardan Umutlu

Mısır’da örtünmeleri sonrası ekrana çıkmalarına izin verilmeyen ve işlerinden olan spikerler 28 Aralıkta verilecek nihai karardan umutlular

Mısırlı Başörtülü Spikerler Karardan Umutlu

Halil Çelik / Dünya Bülteni

 

Başörtülü oldukları için işlerine son verilen bir grup Mısırlı başörtülü televizyon spikerinin açığı davada karar günü yaklaşırken medya davaya büyük ilgi gösteriyor. 28 Aralıkta karara bağlanacak davanın, başörtü spikerler lehine sonuçlanacağı ihtimali üzerinde durulurken  kararın Mısır medya ve televizyon bakanlığını zor durumda bırakabileceği belirtiliyor. 

 

Londra kaynaklı El Hayat gazetesinde yer alan haberde televizyon yetkililerinin yargı kararının kendi lehlerine sonuçlanması için farklı girişimlerde bulundukları ifade ediliyor. Haberde bölgesel Kanal 5 televizyonu genel müdürü Hani Said’in bu bağlamda başörtülü spikerlerin sadece seslerini kullanmalarına veya 20 dakikayı geçmeyecek haftalık program yapmalarına izin verilmesi önerisinde bulunduğu belirtiliyor.

 

Fakat işten atılan başörtülü spikerlerinden Gade El Tavil, bu öneriyi kabul etmelerinin söz konusu olmadığını belirterek ‘ ben ve arkadaşlarım geçen birkaç gün zarfında yetkililerin bizimle görüşme çabaları ve ekrana sadece 20 dakika çıkmamız konusundaki esnek tutumlarıyla karşılaştık. Tabi bu tutumları şu an yürürlükteki yasalara göre konumlarının zayıf olmasından dolayı. Çünkü yasalar başörtülü olarak ekranlara çıkma hakkımızı destekliyor ve yasaların işlememesi için son girişimleri olduğuna kanaat getirdikten sonra görüşmeleri sürdürmeme kararı aldık.Hukukçular, kararın bizim lehimize olacağını, mahkemenin yasaları işletmeyenleri cezalandıracağını ve bizlerin başörtülü olarak haber bültenleri, açık oturumlar ve halk programları sunabileceğimizi ifade ediyorlar’ şeklinde konuştu.

 

 İşine dönmek için üç yıldır çabaladığını belirten Gade Tavil ‘ yetkililer niçin bizim başörtülü ekrana çıkmamıza karşılar? Bizler yasalarını Allah’ın kitabından ve Resulullah’ın sünnetinden alan bir İslam ülkesinde yaşadığımız halde seyircilerin karşısına çıkınca televizyona ne zarar veriyoruz’ dedi. 

 

Başörtülü spikerler sorunu ilk defa yetmişli yıllarda Mısır televizyonunda baş göstermişti. O vakit Keriman Hamza, örtünme kararı almış ve kendisine sadece dini içerikli programlar hazırlama izni verilmişti. Fakat geçen on yıl zarfında yaklaşık otuza yakın spiker örtünmeleri sonrası bu geleneğe karşı çıktılar ve örtülü olmayan arkadaşları gibi farklı aile programları sunmak istediler. Yetkililer bu taleplerini kabul etmeyince iki tercihle karşı karşıya kaldılar. Ya istifa edecekler ve  kendilerine televizyondan uzakta başka bir iş arayacaklardı. Ya da Ranye Rıdvan, Gade Tavil ve Hale El Maliki’nin yaptığı gibi yargıya başvuracaklardı. Bu bağlamda İskenderiye idari mahkemesi ekrana çıkmalarını engelleyici kararın durdurulması ve iptaline dair bir dizi karar çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48