banner39

Mısırlı düşünürden Türkiye`ye övgü

Muhammed Selim Avva, Gazze'ye gösterilen duyarlılık için Türk halkından övgüyle bahsetti

Arşiv 15.01.2009, 13:12 15.01.2009, 16:41
Mısırlı düşünürden Türkiye`ye övgü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Muhammed Selim Avva, Gazze'de yaşananlar karşısındaki duyarlılığından dolayı Türk halkı ve hükümetine övgüler yağdırırken, Arap ülkeleri yöneticilerini yerden yere vurdu.

Mısır Kültür ve Diyalog Kurulu Başkanı ve İslam Konferansı Örgütü Fıkıh Kurulu üyesi Dr. Muhammed Selim Avva, Arap ülkeleri liderlerinin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göstermiş olduğu tutum karşısında utanacaklarını söyledi.

Türkiye'nin halk ve hükümet olarak İsrail'in Gazze'de yapmış olduğu katliam karşısındaki tutumuna övgüler yağdıran Avva, Türk Hükümetinin İsrail Dışişleri Bakanı Livni'nin Ankara'yı ziyaret etme teklifini Gazze'deki saldırı nedeniyle reddettiğini de hatırlattı.

Meclisteki Türkiye-İsrail Dostluk grubu ve iki ülke arasındaki iyi ilişkilere işaret eden Avva, gruptaki milletvekillerinin tamamına yakının istifa ederek örnek bir davarnış sergilediklerini ifade etti.

Erdoğan'ın kendisinin Osmanlının torunu olduğunu söylemesinin, özellikle de Filistin davası bağlamında iyi anlaşılarak yorumlanması gerektiğini kaydeden Avva, Erdoğan'ın Filistin'e sahip çıktığını dile getirdi.

El Cezire televizyonundan naklen yayınlanan konuşmasında Avva, Gazze katliamı karşısındaki tutumu ve İsrail Devlet Başkanı ile tokalaşması sebebiyle El Ezher Şeyhini de isim vermeden eleştirdi, Tantavi'yi kastederek; 'Bazılarının başına sarık ağır gelmeye başladı' ifadesini kullandı.

Yorumlar (2)
Hamza 14 yıl önce
Hedef saptırmaya bakarmısnız. Kukla liderlerin üye olduğu İKÖ gibi bir kurumda bulun - ki bunun amacı müslümanları oyalamak, kandırmaktır - sonra da yine kukla yöneticilerden bir kısmını beğenmezken Erdoğan'ı övmeye kalk. Sorabilir miyim Erdoğan Ğazze için ne yaptı? Orduları harekete geçirdi de bizim mi haberimiz yok! Hala İşgalci YUahudi varlığı ile ilişkilerini devam ettirmiyor mu? Katil yahudilerin kanlı ellerini sıkıp onlarla anlaşma yapmıyor mu???
Müslümanların gözünü boyamak için sözde kınamalar yapmıyor mu? Halbuki Ğazze için bir Devlet başkanı İsraile kınama yaparsa zayıflardan acizlerden farkı kalmaz. Devlet başkanı kınama yapmaz, orduları harekete geçirir, Çünkü Güç sahibidir. Eğer o da kınama yapacaksa neden devlet yönetiyor.
Ayrıca Erdoğan'ın Ortadoğu'da karizmasının kasıtlı olarak yükseltilmesinin altında bir neden yatmaktadır ki o da BOP eşbaşkanlığı ve Ortadoğu'nun modelliği, yoksa Erdoğan'ın gerçekten ümmetin derdiyle dertlendiğinden değildir. Aynı zamanda Hüsnü Mübarek ve diğerleri de kukla olmasına rağman kasıtlı olarak tepki toplayacak hareketlerde bulunarak Erdoğan'ın yıldızının parlatılmasına yardımcı olunmaktadır.

Son olarak İKÖ ne yapıyor ki müslümanları oyalamaktan başka sözde topğlantılar vs. den başka??? Bu da müslümanların esas çözüme odaklanmasını engellemiyor mu?
vahdettin 14 yıl önce
hamza kardesim.. konusmaktan çok icraata gecipp savaşmayı teklif etmişsin savaşmak ölee kolay birseymi kaldıkii müslümanların kafasına vurursan kimse ses çıkarmazz eger gidipte bi hıristiyna yahudiye çatarsann tum dunya seni yedi parcaya degil yediyuz parcaya böler konusrken mantıklı olmak lazımm.... 30 yıla yakın suredir terörizm ile mucade den bir millet olarak dunya terörizm ile tanısalı beş altı yıl oluor bu teröristleri destekleyenler batılılar degilmilerkii bizim üzerimizdeki planlarıı düsnemicek kadar kucuk dusunuosunn
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?