banner15

Mısırlı Şirketin Büroları İşgal Edildi

Kızıldeniz'de batan ve yüzlerce yolcusundan umut kesilen feribotun sahibi Mısırlı şirketin büroları, kurbanların yakınlarınca işgal edildi. Polis protestoculara karşı gözyaşartıcı gaz kullandı.

Mısırlı Şirketin Büroları İşgal Edildi

Kızıldeniz'de perşembe günü batan, yüzlerce yolcusundan umut kesilen feribotun sahibi Mısırlı şirketin büroları, kurbanların yakınlarınca işgal edildi. Günlerdir yakınlarından haber alabilmek için limanda bekleyen yüzlerce kişi, bugün Safaga limanındaki ofislere girerek mobilyaları camlardan dışarıya fırlattı. Şirketin işaretini taşıyan bir tabela da ateşe verildi. Polis göstericilere karşı gözyaşartıcı gaz kullandı.

Batan gemiden 400 kadar kişi kurtarıldı, 195 kişinin cesedine ulaşıldı, 800 kadar kişiden ise umut kesildi. Safaga'da bulunan BBC muhabiri Ian Pannel, felaketin hemen ardından yetkililerin bilgi vermemesine tepki gösteren kurban yakınlarının öfkesinin, olayın meydana geliş nedenine ilişkin ayrıntıların ortaya çıkmasıyla, daha da şiddetlendiğine dikkat çekiyor.

Kurban yakınlarını öfkelendiren bir gelişme, kurtarma operasyonun feribotun batmasından saatler sonra başlaması. Feribotu personelinin feribotta yangın çıktığı uyarılarına karşın gerekli önlemleri almamakta ısrar etmesi. Felaketin hayatta kalan mağdurlarının bazıları, alarm sisteminin çalışmamasından, kimileri de yeterli can yeleği ve tahliye botu olmamasından yakındı.

El Selam 98 adlı feribot Suudi Arabistan'dan Mısır'a doğru seyir halindeydi. Gemideki kişilerin çoğunluğunu Hac ziyaretinden dönen Mısırlı hacıların oluşturduğu, yolcular arasında Suudi Arabistan'da çalışan Mısırlıların da olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl da yine Mısırlı El-Salam Denizcilik Ulaştırma şirketinin sahibi olduğu El Selam 95 adındaki gemi bir çarpışma sonucu Kızıldeniz'de batmıştı. Bu kazada iki kişi ölmüş, 40 kişi yaralanmıştı.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48