banner39

Mısırlı vekil: Abbas'ın elçisi kovulsun

Baha Atiyye, Ramallah yönetiminin Kahire Büyükelçisi Amr'ın gönderilmesini istedi.

Arşiv 26.05.2008, 17:15 26.05.2008, 18:50
Mısırlı vekil: Abbas'ın elçisi kovulsun


Ramallah Yönetimi'nin Kahire Büyükelçisi'ni kışkırtıcılık yapmakla suçlayan Mısırlı milletvekili, Kahire'den kovulmasını istedi

Mısırlı vekil, Ramallah yönetiminin Kahire büyükelçisi Nebil Amr'ın Hamas'a sözlü saldırısı tepkiyle karşılandı.

Mısır parlamentosunda Müslüman Kardeşler listesinden milletvekili olan Baha Atiyye, Ramallah yönetiminin Kahire'ye atadığı yeni büyükelçi Nebil Amr'ın yaptığı kışkırtıcı konuşmalar nedeniyle Kahire'den kovulmasını istedi.

Ramallah yönetiminin Kahire'deki büyükelçisi Nebil Amr, Nekbe'nin (Büyük Felaket'in) 60. Yıldönümü anma töreni vesilesiyle Kahire'deki opera binasında yaptığı konuşmada, Hamas'ın düzenlediği eylemlerini eleştirmiş ve sözlü olarak harekete şiddetli saldırılarda bulunmuştu.

Baha Atiyye, Amr'ın dar kafalı ve hizipçi bir yaklaşım sergilediğini, sözlerinin hiçbir şekilde Filistin halkının içinde bulunduğu duruma uygun olmadığını belirterek, "Amr, sadece üyesi olduğu el-Fetih hareketinin düşüncelerini ifade ediyor" dedi.

Milletvekili Atiyye, Mısır yönetimine Amr'ı Kahire'den kovması çağrısında bulunarak, Amr'ın sözlerinin bir Filistinlinin ağzına yakışmayan sözler olduğunu belirtti. Filistin halkının haklarını elde edene kadar işgalcilere her türlü yolla direnmesinin meşru olduğunu söyleyen Atiyye bu direnişin bütün uluslararası sözleşmeler tarafından garanti altına alındığını bildirdi.

Atiyye, "Ayrıca Amr'ın böylesine çirkin bir üslupla sözlü saldırıda bulunduğu Hamas, silahla iktidara gelmiş bir hareket olmayıp halk onu oylarıyla iktidara getirmiştir." şeklinde konuştu.

Kaynak: Filistin Haber

 

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?