banner39

Mısırlı vekil: Göstericilere kurşun sıkılsın!

Mısır Parlamentosu'nda muhalif eylemcilerin gösterilerini engellemek için akıllara seza öneriler geldi.

Arşiv 19.04.2010, 14:34 19.04.2010, 18:01
Mısırlı vekil: Göstericilere kurşun sıkılsın!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır parlamentosundaki üç milletvekili, İçişleri Bakanlığı’ndan “demokratik reform” pankartları taşıyan göstericilere ateş açılması yönünde talepte bulundu ve göstericilerin “Mısır için tehlike oluşturduğunu” savundu.
 
Ulusal Demokrat Parti üyesi olan Milletvekili Neşet El Kassas, “Eğer iş bana kalsa, İçişleri Bakanı’na göstericilere karşı yumuşak tutumu dolayısıyla gensoru verirdim” dedi ve “Ateş açılsın, yasalara karşı çıkan göstericilere karşı silah kullanılsın” ifadelerini kullandı.
 
Mısırlı milletvekili “Sayın içişleri bakanı! 80 milyon nüfusumuz var. Bir bozguncu; kanuna karşı çıkan eksilmiş ne olacak” dedi ve güvenlik güçlerini 1977 yılında çıkan “ekmek gösterileri”nde olduğu gibi çıkabilecek bir kargaşaya karşı uyardı.
 
Aynı parti üyesi milletvekili Ahmed Ebu Akrep de göstericilere karşı yumuşak davranılmasının sona erdirilmesini, güç kullanılmasını ve demir yumrukla kanuna karşı çıkanların cezalandırılmasını istedi.
 
Yine milletvekili Reep Hilal Hamide, de iki milletvekilinin çağrılarına destek verdi. Göstericiler ise 30 yıl süren Hüsnü Mübarek yönetiminin sona ermesini istiyorlar.
 
Ayrıca göstericiler 30 yıl kadar süren olağanüstü hal durumunun da kaldırılmasını istiyor. Polis ise gösterici saflarındaki 90 kişiyi tutuklamış durumda.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?