Mısırlı yetkili: İsrail'in cevabı olumlu gibi...

Arabuluculu Mısır'dan bir yetkili, Hamas'ın ateşkes teklifine İsrail'in resmi cevabının birkaç gün içinde verileceğini duyurdu.

Mısırlı yetkili: İsrail'in cevabı olumlu gibi...


Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Eş-Şarkul el Evsat gazetesine konuşan bir Mısırlı yetkili, İsrail'in bir kaç gün içinde Hamas ile ateşkesi kabul etmesinin beklendiğini söyledi.

Msırlı üst düzey yetkiliye göre, Filistinli grupların anlaşmayı kabul ettiklerini açıklamaları halinde, İsrail ateşkesi kabul edeceğini gayri resmi olarak bildirdi.

Gazeteye konuşan yetkili, "Kahire'de bir ateşkesi açıkladıktan sonra, taraflar buna uymak zorunda. Buna ilave olarak İsrail ticari mal, ilaç, yakıt ve gıdanın geçişi için Gazze'ye geçişleri açacak" diye konuştu.

Yetkili; İsrail, Hamas, AB ve Filistin Yönetimi'nin 2005 anlaşmasını uygulaması halinde Refah geçişinin de açılacağını belirtti. 2005 anlaşmasında geçişlerin nasıl kontrol edileceği ifade ediliyor.

Gazete, İsrail'in ateşkesi, kabul etmemesi halinde ise Hamas'ın, İsrail'e karşı mücadeyi beklenmedik ölçüde şiddetlendireceği uyarısında da bulundu.

Hamas sözcüsü Eymen Taha, gazeteye, Mısır istihbarat yetkilisi Ömer Süleyman'ın Hamas'ın teklifini sunmak için bugün İsrail'e geçeceğini de belirtti.

Hamas'ın teklifi geçen hafta 12 Filistinli grup tarafından da kabul edilmişti. Bir diğer Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, örgütün birkaç gün içinde Mısır üzerinden resmi bir cevap beklediğini kaydederken, Hamas'ın iki ihtimale de hazır olduğunu özellikle vurguladı.

İsrail'in ağırdan alma, saldırı ve Gazze'yi kuşatmaya devam ettiğini belirten Zuhri, "Bütün seçenekler açık. Top, artık İsrail tarafında" ifadesini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2008, 14:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35