banner15

Misket Bombaları Endişelendiriyor

İngiliz The Independent gazetesi, Irak'ta nereye düştükleri bilinmeyen, masum sivilleri sakatlayabilecek ya da öldürebilecek binlerce misket bombasının mevcut olmasından endişe edildiğini yazdı. Independent, Beyaz Saray'ın Irak savaşını dedikodulara

Misket Bombaları Endişelendiriyor

İngiltere'de yayımlanan The Independent gazetesinin bugünkü manşetinde Irak'la ilgili bir haber var. "Ölümcül miras" başlıklı haberde şu ifadeler yer alıyor: "Irak'ta nereye düştükleri bilinmeyen, masum sivilleri sakatlayabilecek ya da öldürebilecek binlerce misket bombasının mevcut olmasından endişe ediliyor. Bu bombaların atılmasından iki yılı aşkın süre sonra, İngiltere'den nihayet hesap soruluyor." Avam Kamarası'nda parlamenterlerin bu konuyla ilgili olarak Başbakan Tony Blair'e bir dizi soru yöneltmeye hazırlandığını belirten gazete, ayrıca mayınların temizlenmesi için mücadele eden 'Landmine Action' adlı örgütün de bu hafta misket bombalarıyla ilgili bir rapor yayımlayacağını yazdı.
 
"Irak savaşı dedikodulara dayanıyor"

Independent'ta yer alan ve Irak savaşının gerekçeleriyle ilgili habere göre, "Beyaz Saray savaşa gitme kararını dedikodulara dayanarak aldı." Amerika'da yayımlanan Los Angeles Times gazetesine dayanarak verilen haberin ayrıntıları şöyle:  "1999 yılında Almanya'ya gelen ve siyasi sığınma talep eden Curveball kod adlı Iraklı kimya mühendisi, Alman istihbarat servisine Saddam Hüseyin'in biyolojik silahlar üretmek için mobil laboratuarlar geliştirdiğini anlatır. Ancak 2002 yılının yazında, açıklamaları üzerine derin kuşkular düşer. Alman istihbarat servisinin üst düzey yetkilileri; CIA'yı, bu kişinin silah üretiminde yer almadığını ve yer alan hiç kimseyi de görmediğini söyleyerek uyarır. Elindeki bilginin ikinci elden geldiği ve muğlak olduğu, bir kaynağa göreyse dedikodudan ibaret olduğu söylenir. Ancak CIA bu çekincelerin hiçbirine kulak vermez."
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48