banner39

Misket bombalarına karşı kampanya

Rengarenk misket bombaları, bunları oyuncak zanneden birçok çocuğun canına mal oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Misket bombalarına karşı kampanya

Almanya’da kara mayınlarıyla mücadele eden bir dernek, Afganistan, Irak ve Lübnan’da birçok insanın ölümüne neden olan misket bombalarına karşı kolları sıvadı. Kampanya başlatan dernek, Alman hükümetinden elindeki bir milyona yakın misket bombasını imha etmesini istiyor.

Irak ve Afganistan savaşlarında kullanılan, birçok insanın ölmesine neden olan misket bombalarının yasaklanması için kara mayınları ile mücadele eden Alman derneği Landmine.de kampanya başlattı.

Berlin’de düzenlenen misket bombalarını kınama buluşmasına birçok ünlü de katıldı. Berlin Film Festivali münasebetiyle Almanya başkentinde bulunan, insan hakları savunucusu (şarkıcı Mick Jagger’in eski eşi) Bianca Jagger buluşmada misket bombaları hakkında şunları söyledi:“Bu bombaların imali suçtur. Benzeri görülmemiş terörizm demek olan bu bombalar bütün dünyada kınanmalı ve yasaklanmalı.”

Birçok sivil toplum örgütünün destek verdiği kampanya, ay sonunda Norveç’te düzenlenecek uluslararası konferansla bütün dünyaya tanıtılacak.

"Kara mayınından farkı yok"

Landmine.de derneği başkanı Thomas Küchenmeister, saçtığı tehlike fazla ciddiye alınmayan misket bombalarının, bütün dünyada yasaklanmasına çalışılan kara mayınlarından neden farı olmadığını şöyle anlattı: “Birçoğu patlamadan kalan ve fitilinin hassasiyeti yüzünden en küçük temas halinde patlayabilen misket bombalarının bu özelliğinden dolayı kara mayınından farkı yoktur. Kara mayını da üzerine basıldığında patlar. Misket bombalarının saçtığı asıl tehlike budur.”

Misket bombaları Laos, Sudan ve Irak’ta olduğu gibi Afganistan’da da kullanıldı. ABD 2001 yılında bu ülkeye 1200’ün üzerinde misket bombası attı ve her 10 bombadan biri patlamadı.

İnsan hakları örgütü medico international’in başkanı Thomas Gebauer, geçen yıl İsrail jetlerinin bombardımanına hedef olan Lübnan’daki tarım arazilerinin de geniş ölçüde patlamamış misket bombalarıyla örtüldüğünü belirtti.

Roth'tan 'saatli bomba' benzetmesi

Misket bombalarının uzun vadeli etkilerine dikkat çeken Alman Yeşiller partisinin eşbaşkanı Claudia Roth, misket bombalarını “uzun vadede etkisini gösterecek kitle imha silahları”na benzetti. Roth, “Bu bombalar geniş bölgelerin gelişmesine mani oluyor. Afganistan’ın yeniden imarında geniş bir alana yayılan bu 'saatli' bombaların yol açabileceği felaketi tahayyül etmek çok zor,” diye konuştu.

Kara mayınları ile mücadele derneği Landmine.de, Alman hükümetinden savunma politikasını değiştirip elindeki bir milyona yakın misket bombasını imha etmesini talep ediyor.

Kaynak: DW

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?