banner39

Misket bombasına 109 ülke hayır dedi

109 ülke tarafından kullanılması yasaklanan misket bombaları, mevcut bombalar 8 yıl içinde imha edilecek.

Arşiv 29.05.2008, 10:01 29.05.2008, 13:43
Misket bombasına 109 ülke hayır dedi


Misket bombalarının kullanımı yasaklayan anlaşma taslağı, 109 ülkenin temsilcilerinin katıldığı konferansta kabul edildi.

İrlanda'nın başkenti Dublin'deki 10 gündür süren konferansa katılan diplomatların kabul ettiği anlaşma taslağına göre, misket bombaları yasaklanacak ve eldeki mevcut bombalar 8 yıl içinde imha edilecek.

Bugünkü tasarımıyla misket bombalarını yasaklayan anlaşma taslağı ayrıca, gelecekte yapılacak, daha kesin hedef belirleyebilecek ve kendi kendini imha teknolojisi içerecek misket bombalarının kullanılmasına açık kapı bırakıyor.

Misket bombalarının ana üreticilerinden ABD, Rusya ve Çin bu oluşuma karşı çıkıyor.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, onaylanan taslak için "Dünyanın daha barışçıl bir yer olması için büyük bir adım" dedi.

DÜNYAYA MİKET BOMBASI ÇAĞRISI

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (UKK), Dublin'de dün kabul edilen misket bombasının yasaklanmasına ilişkin anlaşmayı bütün ülkelerin onaylamasını istedi.

UKK tarafından Cenevre'de yapılan yazılı açıklamada, misket bombası kullanımının sadece gayri ahlaki olmadığı, insan hakları bakımından da yasadışı olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Dublin'de kabul edilen anlaşma metninin hazırlanmasına katılmayanlar da dahil olmak üzere bütün ülkeler, anlaşmayla yasaklanan bu bombaları kullanmaktan vazgeçmeli" ifadesi kullanıldı.

Çin, ABD ve Rusya gibi büyükler, misket bombasının yasaklanmasına ilişkin sürece katılmadı.

UKK, 2000 yılından bu yana misket bombalarının yasaklanmasını istiyor.

"Bomba içinde bomba" olarak tanımlanabilecek misket bombaları, savaştan yıllar sonra bile sivillerin hayatına mal olabiliyor. Patlamamış olarak toprakta kalan bombacıklar ölümlere veya yaralanmalara yol açıyor.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?