banner39

Misketle hayatları kararan Afgan çocuklar!

ABD, Afganistan'da hem acil gıda yardımlarını hem de misket bombalarını, 'sarı kutular'la havadan attı, binlerce çocuk sakat kaldı.

Arşiv 20.05.2008, 14:31 20.05.2008, 15:24
Misketle hayatları kararan Afgan çocuklar!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Misket bombalarının yasaklanması için Dublin'de 109 ülkeden yetkili toplandı, karara varmaya çalışıyor. 104 ülke 'bu bombalar yasaklansın' diyor, geri kalan beş ülke ise, ABD, Rusya, Çin, İsrail ve İngiltere, misket bombasını yasaklamaya karşı çıkıyor.

Peki, nedir misket bombası?

 

Kimine göre, kullanıldıktan sonra geride kemiğine kadar erimiş halde bir ceset bırakan, insanlık dışı öldürme araçlarından biri, kimine göre ise tek kelimeyle ve sadece 'terörizm'.

 

İsrail ordusu, 33 gün savaşında, Lübnan'ı cehenneme çevirmek için kullanmıştı bu bombayı ve yüzlerce çocuğun ölümüne ya da sakat kalmasına neden olmuştu.

 

 

Çocuklar için çok değerli bir oyuncak olan misketin adının insanların ölümüne yol açan bir madde ile anılmasına neden olan bu bomba ile, ne kadar acıdır ki en çok da çocuklar hayatını kaybediyor.

 

İşte, Afganlı genç Soraj Gulam Habib de onlardan biri… Habib, şu anda, çocuklara zarar veren bu tür ölümcül silahlara yasak getirilmesi için mücadele veriyor ve merkezi Kabil'de bulunan Afgan Mayın Mağdurları Örgütü'nün Herat şubesinde çalışıyor.

 

10 yaşında, eline aldığı misket bombası ile ölümden dönen Habib, şimdi, 17 yaşında ve tekerlekli sandalyeye mahkum.

 

 

 

Afganistan'ın kuzey batısındaki Herat eyaletinden Habib, tercüman aracılığı ile AFP'ye "Bir gün, kuzenlerim ile birlikte, parkta piknik yapmaya gittim. Afganistan'da yeni yılın başlangıcı idi. Eve dönerken yolun kenarında, sarı bir kutu gördüm. Elime aldım ve açmak istedim. Yere attığımda ise patladı" diyor ve ekliyor: "ABD uçaklarının havadan attığı acil gıda yardımları da sarı renkteydi."

 

 

Ancak Habib'in eline aldığı sarı kutu aslında bir BLU-97 imiş. ABD'nin Afganistan'da Taliban'a karşı düzenlediği hava bombardımanı sırasında attığı salkım bombadan dağılan küçük bombalardan biri.

 

Habib, "Çok tehlikeli bir bomba, fakat bakınca güzel gözüküyordu. Bir çocuk için çok ilginçti" diye konuşuyor.

 

Hastaneye götürüldüğünde, doktorlar, koma halindeki Habib'in iğne ile ölmesini istemişler: "Doktor babama, 'böyle yaşaması onun için ileride iyi olmaz. Ölmesine izin verin' tavsiyesinde bulundu. Fakat babam kabul etmedi ve ameliyat devam etti. Bir hafta sonra midemde bir parça şarapnel bulundu. Bu şarapnel ayağımdan mideme gelmişti. Tekrar ameliyat oldum. Dört ay sonra taburcu edildim. Her gün doktorlar ziyaret ediyordu. Sonra başka ameliyatlar da yapıldı. Fiziki hasar görülebiliyordu, fakat duygusal ve sosyal hasar hiç görülmüyordu."

 

Hastaneden ayrılınca çocukluğunun tahrip olduğu ortaya çıktı, Gulam Habib'in. Habib, "Bu bombalar yaralıyor fakat aynı zamanda toplumdan dışlatıyor da. Dışarı çıkıp arkadaşlarımla oynamak istedim. Fakat onlar benimle oynamak istemedi. Benim sakat olduğumu söylediler. Hiç bir şey yapamadım. Kendi köşemde mücadele verirken, amcam okula alınmam için çalıştı. Bu bir sosyal problem, kimse benimle oynamak istemedi. Arkadaşlarım, ailem, toplumum ve ülkem için yapmayı hayal ettiğim birçok rüyam vardı. Bomba, tüm dünyamı, rüyamı ve arzularımı tahrip etti" diyor.

 

Habib, misket bombası ile hayatı kararan tek çocuk değil. Uluslararası örgütler, misket bombaları mağdurlarından yüzde 60'ının çocuk olduğunu belirtiyorlar.

 

Gulam Habib, "Özellikle Afganistan'ın Herat bölgesinde misket bombalarından birçok kişi zarar gördü. Tedavi gördüğüm rehabilitasyon merkezinde, sınıf arkadaşlarımdan biri de iki ayağını kaybetmişti" şeklinde konuşuyor.

 

Dublin'de Croke Park stadyumunda düzenlenen misket bombalarının yasaklanması ile ilgili konferansta, ne sonucun çıkmasını istediğinin çok açık olduğunu belirten Habib çağrıda bulunuyor; " Bu bombaları yasaklayın. Bize katılın ve bırakın çocuklar barış içinde ve misket bombalarından uzak yaşasın. Gelecekteki hayatların kurtarılması için bu konferanstan iyi sonuçların çıkacağını umut ediyorum. Çocukların hayatlarını korumak ve onlara mükemmel bir gelecek hazırlamak bu ülkelerin sorumluluğudur."

banner53
Yorumlar (2)
mevacicek 13 yıl önce
RABBİM O MİSKET BOMBALARI SİZİN CİĞERLERİNİZDE PATLATSINDA BİZDE BUNA ŞAHİT OLURUZ İNŞALLAH.
ibrahim hellaç 13 yıl önce
Misket Bombası Nedir Yazısının Altında ; Kimisine Göre Terörizm .. Bence Doqru ! .. Aslında Her Bomba Savaş Dışında kullanılırsa Terörizm ! .. Bu Bombalarda Savaş Dışı KullanılıyoR ! .. Ve Kaldırılmasını iStemeyen 5 üLkede Terörizme Destek Veren 5 Baş Ülke ! .. Biz Burda Konussak ne Yazar ! . Adamlar Dünya'yı İdare eDiyo ! . O Karsı Çıkan ülkeler 104 tane deil 1004 tane de oLsa dünya'da o 5 ülkeye karşı çıkabilcek yok !.. kim ne derse desin bence bu böyle ! .
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?