banner15

Misyonerden sanal kuşatma

"İnternet Siteleri ve Misyonerlik Faaliyetleri" adlı tez, Türkiye’deki Müslümanlar’ın Internet’te kuşatma altına alındığını ortaya koydu.

Misyonerden sanal kuşatma

Amerika’dan Kore’ye kadar birçok ülkeden, Türkiye’yi hedefe koyan, yayınlar yapan 178 site, 24 saat İslam aleyhinde propaganda yapıp Hıristiyanlığı övüyor.

Şeref Bayrak, İslâm sözcüklerinin geçtiği Internet adresleri satın alan misyonerlerin, soruları ve cevapları kendilerinin hazırladığı ve tuzaklarla dolu göstermelik tartışmalar yapıp, İslam’ı eksik gösterdiklerine dikkat çekti. Siteler amaçlarına kavuşmak için dinlerarası diyalog çağrısı yapmayı da ihmal etmiyor.

İslâm’ı kullanıyorlar

Dünya İncil Birliği ve Dünya Kiliseler Birliği tarafından açıkça desteklendiği belirlenen bu internet siteleri, örümcek ağı şeklinde örgütlenerek birbirlerinin reklamını yapıyorlar.

Sitelerde “İncil nedir?” gibi klasik bölümlerin yanı sıra ziyaretçilerle iletişimin de sadece maillerle yapıldığını belirten Şerif Bayrak, “Açıkça telefon numaralarını ve adreslerini yayınlamak yerine siteleri gezerlerin adres ve telefon bilgilerini topluyorlar. Sonra da yüz yüze temasa geçiyorlar” dedi.

Bayrak, sanal dünyada faaliyet gösteren misyoner sitelerin öncelikli hedefinin eğitimli ve maddi durumu iyi öğrenciler olduğunu dile getirdi. “Ortodoks ve Protestanlar’ın İslam’a karşı çok sert bir tutum içerisinde girdiklerini belirten Bayrak, Katolikler’in ise uzlaşmacı ve diyalog kurmayı amaçlayan bir tavır sergilediklerini söyledi.

Sadece çökertiyoruz

Türkiye’nin bu tip Internet yayınlarına karşı harekete geçmediğini belirten Bayrak, İslâmiyet’i tanıtan site sayının 5’i geçmediğini ve onların da sadece Türkçe olarak hazırlandığını söyledi.

Bayraklı, “YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın devreye girererek İslâmiyet’i anlatmalı ve misyoner tehlikesini gözler önüne sermeli. Ama bunu yaparken gençlerin hayatını dikkate alarak yöntemlerini çağa uydurmalı” diye konuştu.

Internet’te üniversiteleri var

ŞERİF Bayrak, misyonerlerin sanal dünyadaki faaliyetlerini Türkçe yayın yapan sistemli bir eğitim şekline de dönüştürdüklerine dikkat çekti. Amerika’da kurulan MINTS (Miami International Seminary) Hıristiyan okulu tarafından Internet üzerinden açıköğretim sistemiyle eğitim verdiğine işaret eden Bayrak, “Amaçları Hıristiyan akademisyenler yetiştirmek. Türkçe temel olmak üzere İngilizce ve İspanyolca da eğitim yapıyorlar. Belli dönemlerde yine internet üzerinden düzenlenen sınavlarda başarılı olanlara üniversiteden mezun olduklarına daik sertifika veriliyor” dedi.

İrib

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35