banner39

MİT: Perinçek'in 40 yıllık geçmişi araştırılmalı

Eski MİT Müsteşarı Sönmez Köksal, "tutuklu bulunan Doğu Perinçek'in 40 yıllık geçmişi iyi araştırılmalı" dedi.

Arşiv 31.03.2008, 16:36 31.03.2008, 16:37
MİT: Perinçek'in 40 yıllık geçmişi araştırılmalı


Eski MİT Müsteşarı Sönmez Köksal, Ergenekon Operasyonu kapsamında tutuklanan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in ilişkileri ve mali kaynaklarının detaylıca araştırılması gerektiğini açıkladı.

Köksal, Perinçek'in bölücü terör örgütü Abdullah Öcalan ile ilişki kurarak ve Kıbrıs Barış Harekatı'na işgal diyerek Türkiye'ye önemli zararlar verdiğini hatırlattı. Köksal, bu nedenle de Perinçek'in sadece bugünkü ilişkilerinin değil, 1970'lerdeki ilk başlangıç noktasının da mercek altına alınmasını istedi. Perinçek için Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) da devreye girmesini isteyen Köksal, onun Ergenekon yapılanmasından ayrı bir vaka olarak ele alınması gerektiğinin altını çizdi.

Vatan Gazetesi'ne konuşan Köksal, Ergenekon Operasyonu'nun içinde ne olduğunu göremediğini dile getirerek "Bunun içinde yalnız daha farklı olan bence İşçi Partisi'nin konumu. İşçi partisinin lideri Doğu Perinçek'in 1974'e, hatta daha öncesine giden birtakım faaliyetleri var bu ülkede. Ve bu faaliyetlerinin yanı sıra saygın bir sürü kurum ve kuruluşu yıpratmaya yönelik söylemleri... Yani Kıbrıs'ı işgal saymaktan tutun da Öcalan'la el sıkışmaya, Kürt meselesine kadar... Perinçek'in o çizdiği çizgiyi çok iyi izlemek lazım. Onun ayrı bir vaka olarak ele alınması gerekiyor." şeklinde konuştu.

"Peki Ergenekon içinde mi, dışında mı ele alınmalı?" şeklindeki soruya ise Köksal şu cevabı verdi:

"Onu bilmiyorum. Ama ben diyorum ki beraber görünsün veya görünmesin, İşçi Partisi liderlik kadrolarının geçmişi ile beraber çok ayrı bir şekilde ele alınması lazım. Nereden geldi, nereye gidiyor? Bu ülkeye yaptığı tahribat nedir, hangi faaliyetlerde bulunmuştur? Bu konuda MİT'in devreye girmesi lazım."

Perinçek'in izlediği çizgiye de dikkat çeken Köksal, "Basını açsanız, çizdiği çizgiyi siz de görebilirsiniz. Onun için ben diyorum ki, onun durumu biraz farklı. Geçmişiyle beraber ele almak lazım. Bu konuda Milli İstihbarat Teşkilatı'nın da devreye girmesini ben faydalı görüyorum." derken, Perinçek grubunun Türkiye'ye zararı olup olmadığına yönelik soruya yanıtı da şöyle oldu:

"Olduğu muhakkak! Abdullah Öcalan meselesi, Kıbrıs'ın işgali meselesi... Çok şey var. Onun için ilk başlangıç noktasından itibaren, mali kaynakları da dahil her şeyinin incelenmesi gerekiyor. Ben bu kadar söylüyorum. Onların hedefi olacağımı da biliyorum ama böyle hedef olunacak diye bazı şeylerin söylenmesinden de çekinilmemesi lazım."

Kaynak: Vatan Gazetesi

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?