banner15

Mladiç Yakalandı İddiası

Sırbistan'ın yalanlamalarına rağmen, basında Bosnalı Sırpların eski komutanı General Ratko Mladiç'in tutuklandığı yolundaki haberler sürüyor. Mladiç'in teslimi için pazarlık yapıldığı iddia ediliyor.

Mladiç Yakalandı İddiası
Bosnalı Sırpların eski komutanı ve savaş suçu zanlısı General Ratko Mladiç'in tutuklandığı yolundaki haberlerin resmi makamlarca yalanlanmış olmasına rağmen bu konuda çelişkili iddialar ortaya atılmaya devam ediliyor. Gerek Sırbistan Hükümeti gerekse Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (USSM) Mladiç'in gözaltında olduğu haberlerini yalanladı. Başbakan Voyislav Kostuniça'nın sözcüsü, bu tür haberlerin hükümetlerinin Birleşmiş Milletler savaş suçları mahkemesiyle işbirliğine zarar vermek amacıyla çıkarıldığını söyledi. Ancak Belgrad'da yayın yapan bağımsız çizgideki B-92 adlı radyo, bu yöndeki haberinde ısrar ediyor.

Radyoya göre Belgrad'da tutuklanan Ratko Mladiç, Bosna'nın Tuzla kentine götürüldü. Belgrad'daki BBC muhabiri de yalanlamalara rağmen, en azından Mladiç'in tutuklanmasına yönelik bir süreç başlatıldığı izlenimi oluştuğunu belirtiyor. Çok sayıda Sırp gazetesi (Glas Javnosti, Blic, Nezavisne Novine, Politika) Mladiç'in ya gözaltında olduğunu ya da teslim olması için ikna pazarlıkları yapıldığını yazdı. Belgrad merkezli Studio B televizyonu dün Mladiç'in Bosna'nın Sırbistan sınırında tespit edildiğini duyrmuştu. 10 yılı aşkın süredir aranan Ratko Mladiç, soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle itham ediliyor. Mladiç 1995 yılında Srebrenitsa'da yaklaşık 8.500 Müslüman erkek ve çocuğun öldürülmesinden sorumlu tutuluyor.

Bu, Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana tanık olduğu en büyük katliam olarak kabul ediliyor. Haberler Sırbistan'ın savaş suçları konusundaki tavrı açısından hassas bir döneme rastlıyor. Avrupa Birliği'nin genişlemeden sorumlu komisyon üyesi Olli Rehn, gelecek hafta Sırbistan'ın USSM ile ne düzeyde işbirliği yaptığına dair bir raporu AB Bakanlar Konseyi'ne sunacak. AB, Ocak ayında Sırbistan'ın üyelik sürecinin General Mladiç teslim edilmedikçe ilerleyemeyeceği uyarısında bulunmuştu.

"Balkanlar'da yeni bir umut mu?"

Bu arada, 1995'teki Srebrenitsa katliamında 8.500 Müslümanın öldürülmesinden sorumlu tutulan Bosnalı Sırp general Ratko Mladiç'in yakalandığına ilişkin haberler, Avrupa basınında geniş yankı buluyor. Almanya'dan Süddeutsche Zeitung, bunu Sırbistan için olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor ve şöyle diyor:

"Ratko Mladiç ve Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaciç'in bir türlü yakalanamaması, Balkanlarda yeni bir başlangıç umutlarının üzerine kara bir bulut gibi çökmüştü." "Bu ortamda Mladiç'in yakalanarak, Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ne teslim edilmesi, Sırbistan'ın daha iyi bir geleceğe adım atmasına yardımcı olacaktır." "Belgrad hükümeti bu yola, Avrupa Birliği'nin baskısı altında girmiştir. Ancak yine de, Başbakan Voyislav Koştuniça gibi milliyetçi bir ismin bu adımı atabilmiş olması önemlidir."

"Mladiç ülkesinde hala bir kahraman olarak görülüyor. Dolayısıyla Sırbistan'ı geçmişiyle yüzleşeceği zor ve acılı bir dönem bekliyor. Ancak başka yol yok ve Belgrad hükümeti bu süreci tamamlamak zorunda. Avrupa Birliği'ne düşen, bu süreçte Sırbistan'ın yanında yer almaktır."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48